Existují již více než tisíciletí jako posvátná místa muslimů. Krása a bohatá historie mešit dodnes okouzluje návštěvníky. Tyto mešity patří mezi nejkrásnější na světě.
Mešita šejka Lotfolláha
Robert Byron jednou řekl, že město Isfahán v Íránu je dostatečně krásné, aby mohlo soupeřit s Aténami a Římem. Ale kvůli své geografické vzdálenosti od západního světa je jen zřídka prozkoumáno. Nachází se zde mešita šejka Lotfolláha postavená v letech 1602 až 1619 za vlády šáha Abbáse I. Jde o mistrovské architektonické dílo a multifunkční prostor, který je také domovem královských karavanserai, lázní, královské mincovny a nemocnice.
Built during the Safavid Empire, the Sheikh Lotfollah Mosque is a triumph of Persian architecture. pic.twitter.com/dmtfXf07Gr
— History Defined (@historydefined) May 19, 2022
Mešita Aqsunqur
Mešita Aqsunqur se datuje do 14. století a nachází se v egyptském hlavním městě Káhiře. Odráží jasný osmanský styl a je doplněná typickými dlaždicemi Iznik ve tvarech cypřišů a tulipánů ve vázách. Obsahuje také mauzolea svého zakladatele Shamse El-Din Aqsunqura a jeho četných synů.
Mešita Al Haram
Posvátná mešita, která se nachází ve městě Mekka v Saúdské Arábii, je možná jednou z nejvýznamnějších mešit slámu. Je pojmenována v Koránu jako první dům postavený pro lidstvo k uctívání Alláha. Nejen že je Al Haram největší mešitou na světě, ale je považována za nejposvátnější. Rozkládá se na neuvěřitelných 400 800 metrech čtverečních a pojme až čtyři miliony lidí během hadždž, každoroční islámské náboženské pouti.
Mešita Hassana II
Mešita Hassana II je největší v Maroku a sedmá největší na světě. Byla postavena roku 1993 na pobřeží Atlantiku v Casablance. Její minarety jsou nejvyšší na světě, mají impozantních 210 metrů a jsou zakončeny laserem, který vyzařuje světlo směrem k Mekce. Uvnitř jsou stěny ručně vyrobené z hladkého mramoru a skleněná podlaha umožňuje návštěvníkům nahlédnout v hlavní hale na mořské dno.
Modrá mešita
Modrá mešita, která tvoří nezbytnou součást panoramatu Istanbulu, se může pochlubit šesti jehličkovitými minarety. Byla postavena za vlády osmanského vládce Ahmeda I. v letech 1609 až 1616. Vedle nádherně uspořádané kaskády kopulí, které se rozlévají z velké centrální kopule, se leskne strop složený z 20 000 modrých dlaždic Iznik s květinami, stromy a abstraktními vzory.
Mešita Ubudiah
Mešita Ubudiah v královském městě Kuala Kangsar je považována za nejkrásnější místo uctívání v Malajsii. Skládá se ze čtyř minaretů a zlaté kopule, které navrhl britský architekt Arthur Benison Huback na příkaz sultána Idrise Mushidula Azama Shaha. Sultán slíbil postavit mešitu velké krásy jako díkůvzdání za uzdravení z nemoci.
Mešita Wazir Khan
Mešita Wazir Khan, která se nachází v severním městě Láhaur v Pákistánu, na jedné z nejrušnějších silnic v této oblasti, stojí od 17. století a je jednou z nejdůležitějších památek ve městě. Je uvnitř i vně ozdobena freskami a dlaždicemi, převážně v barvách kobaltu, blankytně modré, zelené, oranžové, žluté a fialové. Pohled z vrcholu s výhledem na kašmírský bazar je jedním z nejúchvatnějších výhledů v Láhauru.
Mešita-katedrála Cordoba
V srdci jižního Španělska je mešita Cordoba jedním z nejlepších příkladů zdejší maurské architektury. Přestože byla budova původně katolickým kostelem ze 6. století, když se islámský svět v 8. století rozšířil do Španělska, stala se jednou z 300 evropských mešit postavených tak, aby soupeřila s nádherou Konstantinopole a Damašku. V roce 711 byla rozdělena na muslimskou a křesťanskou polovinu a v 16. století byla přeměněna zpět na římskokatolický svatostánek.
Velká mešita šejka Zayeda
Hlavní město Spojených arabských emirátů je domovem zářivě bílé mešity, která se může pochlubit největším ručně vázaným kobercem na světě. Vytvořilo ho více než 12 000 řemeslníků. Také zde uvidíte neuvěřitelný 12tunový křišťálový lustr. Mešita Sheikh Zayed, která se nachází v honosném Abu Dhabi, je odrazem náboženského vkusu královské rodiny. S celkem 82 kopulemi a více než 1000 sloupy je velkolepá krása mešity umocněna také reflexními bazény, které ji obklopují.