Mnozí ji stále považují za podceňovanou a tajemnou destinaci – ale pokud jste byli v Gruzii, budete rádi vzpomínat na její kouzlo, krásu a vřelou pohostinnost. Přečtěte si, co jste nejspíše o této zemi nevěděli.
Malá země, která leží mezi Evropou a Asií, má co nabídnout – se starobylými městy, památkami světového dědictví UNESCO, zasněženými horami, bujnou přírodou a lahodným vínem. Pokud uvažujete o výletu, zde je několik zajímavých faktů, které podnítí vaši zvědavost.
Generation after generation, a lost art resists extinction.✨
— UNESCO 🏛️ #Education #Sciences #Culture 🇺🇳 (@UNESCO) December 22, 2022
This intimate picture of carpet weavers from Georgia’s Kvemo Kartli region shows how sharing crafts & know-how is an essential part of life along the #SilkRoads: https://t.co/XIWiptgBfh pic.twitter.com/cjRCZtwrdm
Gruzie není jediný název země
Gruzínci své zemi říkají Sakartvelo. Název se skládá ze dvou částí: Kartvel, který odkazuje na obyvatele centrálního gruzínského regionu Kartli, a cirkumfix sa-o znamená obecnou geografickou identifikaci, která znamená „země, kde žijí Kartveli“. Existuje několik teorií o tom, odkud pochází anglický název země, ale většina podporuje spojení se svatým Jiřím a souhlasí s tím, že název je odvozen z perské a turecké verze jména George, Gorj a Gurju, které bylo samo odvozeno od ruské slovo Gruzia.
Gruzie může být domovem jedné z nejstarších komunit
Archeologická expedice na nalezišti v Dmanisi našla nejstarší lidské lebky – některé až 1,8 m let staré – na Kavkaze. To poskytuje důkaz, že Gruzie může být domovem jedné z nejstarších komunit. Bylo nalezeno šest lebek, dvě dostaly gruzínská jména Zezva a Mzia a umělci pracují na rekonstrukci jejich podoby.
Je to kolébka vinařství
Gruzie vyrábí víno již 8000 let a je považována za kolébku vinařství. Tento objev byl zcela náhodný – Gruzínci zjistili, že když se hroznová šťáva nalije do velkých hliněných nádob zvaných qvevri a přes zimu zahrabe pod zem, změní se ve víno. UNESCO zařadilo tradiční gruzínskou metodu výroby vína – prostřednictvím použití qvevri – na svůj seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.
Je to jedno z ekologicky nejrozmanitějších míst na světě
Gruzie má téměř každý typ podnebí, od subtropického a alpského po polopoušť. Ale její půda je také vhodná pro zemědělství, se 49 různými typy půdy. Díky tomu je gruzínská biosféra jednou z ekologicky nejrozmanitějších na Zemi. Přestože po celé zemi lze nalézt širokou škálu druhů, husté lesy pokrývají 43 % a jsou osídleny zvířaty, jako jsou rysi, medvědi a malý počet leopardů.
Gruzínština je jedinečná
Gruzínština je jedním z nejunikátnějších jazyků na světě a může se pochlubit vlastní abecedou. Ačkoli gruzínské písmo nabylo více podob – Asomtavruli, Nuskhuri a Mkhedruli – poslední jmenované je standardní 33písmenné písmo, které dnes moderní Gruzínci používají. Asomtavruli a Nuskhuri používá výhradně gruzínská pravoslavná církev. Je však zajímavé, že standardní gruzínština je založena na kartvelském dialektu, jednom ze 14 existujících jedinečných písem.