Obec Lenk s výhledem na hory a nespočtem možností outdoorového vyžití nabízí alternativu k rušnému městskému životu. Nyní doufá, že přiláká pracovníky na dálku.
Švýcarsko možná není první zemí, kterou si vybavíte jako ideální pro digitální nomády. Ale klidné horské prostředí má co nabídnout. Po 10 letech jako digitální nomád, který cestuje po celém světě, Andy Stofferis zakotvil v alpské vesnici Lenk. Zjistil, že klidné prostředí a absence davů vytvářejí mnohem lepší pracovní prostředí než rušnější a konvenčnější místa.
The view from a bus stop in Lenk, Switzerland (OC) pic.twitter.com/wMLY7FxTPH
— Cool Nature Photos (@CoolNaturePhoto) July 12, 2016
„Dávám přednost klidnému prostředí, kde mohu skutečně pracovat a být produktivní, protože tam není žádný velký hluk,“ říká Andy. „Ve velkých městech vás vždycky ruší spousta věcí.“
Nyní Andy zřizuje ve vesnici centrum digitálních nomádů pro ty, kteří se k němu chtějí v Lenku připojit.
Proč je Švýcarsko dobré pro digitální nomády
Od 16. října do 22. prosince bude mít centrum soukromé apartmány vhodné pro každého od sólo nomádů po rodiny. Každý z nich má svůj vlastní stůl pro případnou práci, ale je zde také coworkový prostor, kde se můžete seznámit se svými spolubydlícími.
Tak proč Lenk? Tato vesnice ve švýcarských Alpách má přibližně 2 500 stálých obyvatel, z nichž asi 15 procent se přistěhovalo z jiných zemí. Začíná zde asi 20 různých turistických tras s výběrem nejvyšších vrcholů Evropy, které jsou snadno dostupné autem nebo veřejnou dopravou. V letních měsících zde také můžete podnikat jízdu na koni, cyklistiku a další outdoorové aktivity. V zimě je v regionu k dispozici 200 km sjezdovek.
Neuvěřitelná scenérie zahrnuje fakt, že z ubytování v centru je na každé straně výhled na hory. Andy říká, že lokalita je ideální pro fanoušky outdooru, ale i ty, kteří jsou trochu introvertnější.
Lenk však není zcela odpojen od městského života. „Hlavní město Bern je jen hodinu a 30 minut veřejnou dopravou, vlakem,“ říká Andy.
Obtížné není ani dojíždění na letiště v Ženevě, Basileji nebo Curychu. A ve srovnání se zbytkem země je Lenk relativně dostupný kout Švýcarska.
Spojení s místní komunitou
Andyho cílem je vytvořit komunitu vzdálených pracovníků, kteří se mohou integrovat s místními obyvateli – něco, co může být pro přechodné nomády obtížné.
„Cílem je vytvořit nějaké aktivity mezi místními obyvateli a digitálními nomády,“ vysvětluje. „Protože digitální nomádi mají spoustu věcí, o které se mohou podělit, pokud jde o zkušenosti s digitálním marketingem nebo čímkoliv, co je jejich práce či vášeň. A místní se také mají o co podělit. Například místa k prozkoumání a všechny aktivity, které lze ve Švýcarsku dělat nebo jak ušetřit peníze.“
Spíše než zůstat týden či dva a pak pokračovat dál, doporučuje zůstat na stejném místě jeden až tři měsíce. Zatímco vesnice může přivítat až 5 000 turistů najednou, Lenk obvykle na jaře a na podzim nepřitahuje mnoho návštěvníků.
Cestovatelé mají tendenci přijíždět za zimními sporty nebo outdoorovými aktivitami v létě. Centrum digitálních nomádů by mohlo pomoci přilákat digitální nomády mimo sezónu. „Část obyvatel skutečně závisí přímo či nepřímo na turistickém průmyslu,“ říká Andy.