Skiplagging vám může ušetřit peníze, ale tento levný cestovní trik má určitá významná rizika a nevýhody. Ve svém článku je popsal server Euronews.
Ceny letenek letos dosáhla historického maxima. S rostoucími náklady cestující zoufale hledají levné letenky. Některé metody jsou však riskantnější než jiné – jako skiplagging. Tato praxe, známá také jako „skryté město“ nebo „vyhazovací“ letenky, se v posledních několika letech stala stále populárnější.
Hackování levných letenek zahrnuje nákup levnější letenky s mezipřistáním ve městě, do kterého chcete cestovat. Druhý let si pak necháte jednoduše uletět.
The trend seems like a clever way to save money on your flight. Is it too good to be true? https://t.co/RhVfKPbcTi
— HuffPost (@HuffPost) August 21, 2023
Jak skiplagging funguje
Skiplagging je, když si zarezervujete nepřímý let, který stojí méně než přímý let, a pak nenastoupíte na spojení.
Řekněme, že jste například chtěli letět z Ženevy do Madridu. Letenka někam jinam ve Španělsku, jako je Culleredo, s mezipřistáním ve španělském hlavním městě vám může ušetřit asi 20 procent. Do Cullereda byste necestovali a místo toho byste vystoupili v Madridu, aniž byste použili druhou polovinu letenky.
Najít takové tarify sami není snadné, i když to lze provést pomocí webů pro srovnávání cen, jako je Kayak nebo dokonce Google Flights. Ale v roce 2013 byla založena speciální webová stránka na vyhledávání letů, jako jsou tyto, Skiplagged.
Na domovské stránce je uvedeno: „Naše lety jsou tak levné, že nás United (Airlines) zažalovali… ale vyhráli jsme“, což vám dává trochu ponětí o tom, co si o této praktice myslí letecké společnosti.
Jaké jsou nevýhody skiplaggingu
Vaše letenka je do konečného cíle trasy, což znamená, že pokud si odbavíte zavazadla, tam skončí. Proto je potřeba pro tuto praxi cestovat pouze s příručním zavazadlem.
Existuje také vysoká pravděpodobnost, že nebudete moci využít zpáteční letenku. Letecké společnosti vaši zpáteční cestu nejspíše zruší.
„Cestovatelé, kteří se rozhodnou vyrazit na skiplag, by si měli vždy rezervovat jednosměrné letenky, jejich zpáteční cesta tak nebude zrušena, pokud letecká společnost zruší letenku,“ varuje Edward Russell, zpravodaj leteckých společností pro průmyslové publikace Skift a Airlines Weekly.
Existuje také riziko, že skončíte jinde, než jste chtěli, píše server Euronews. Plánování, přesměrování a komplikovaná logistika jsou nedílnou součástí plánování letů. To znamená, že se vaše tranzitní město může změnit.
Proč letecké společnosti nemají rády skiplagging
„Letecké společnosti stanovují ceny letenek na základě trhu a konkurence, nikoli nutně vzdálenosti letu. Krátká cesta je proto často dražší než dlouhá,“ vysvětluje Russell.
Používá příklad trasy z Tampy na Floridě do Charlotte v Severní Karolíně v USA. Ačkoli je Tampa obvykle levným místem, kam se dá létat kvůli převaze levných dopravců, této konkrétní trase dominují American Airlines.
„Americké aerolinky si tedy mohou účtovat tolik, kolik chtějí, za cesty mezi Tampou a Charlotte. Ale pokud cestující letí mezi, řekněme, Tampou a New Yorkem, mají spoustu možností. Takže American Airlines pravděpodobně nastaví odpovídající tarify pro trasu Tampa-New York, i když itinerář zahrnuje zastávku v Charlotte.“
„Stručně řečeno, konkurence na trhu diktuje ceny letenek více než vzdálenost nebo jakýkoli jiný faktor,“ uzavírá Russell.
Prázdné místo je také takové, které mohlo být prodáno jinému platícímu cestujícímu. Letecké společnosti tvrdí, že tak přicházejí o peníze, když cestující nepokračují do cílové destinace.
Prakticky všechny letecké společnosti výslovně zakazují skiplagging ve svých podmínkách s různým stupněm důsledků, pokud budete přistiženi.
To by mohlo znamenat cokoli od zrušení věrnostních výhod, jako jsou body, které jste nasbírali za lety až po zákaz cestování s konkrétním dopravcem, nebo dokonce soudní spory.
Je skiplagging legální?
Vzhledem k tomu, že letecké společnosti jsou proti této praxi, možná se ptáte, zda je legální. Odpověď je v zásadě ano, ale to neznamená, že nebude mít následky.
„Tato praxe, i když od ní společnosti odrazují a brání jí v přepravní smlouvě, je zřídka v rozporu se zákonem,“ vysvětluje Russell.
Musíte se však ujistit, že máte správná víza a vstupní požadavky pro zemi, kterou chcete navštívit, stejně jako u přímého letu. Existují případy, kdy letecké společnosti žalovaly cestující, ale Russell říká, že jsou vzácné.
„Cestovatelé by se měli více obávat potenciálního zákazu cestování s konkrétní aerolinkou, něž toho, že budou čelit trestnímu stíhání,“ dodává Russell.