U východního pobřeží Algarve se nachází řada bariérových ostrovů, které tvoří přirozenou hranici mezi oceánem a lagunou. V této nedotčené krajině Ria Formosa se čas odvíjí v rytmu přílivu a odlivu za letu růžových plameňáků.
Zlatavé písečné pásy v délce více než 60 kilometrů chrání výjimečný mokřadní ekosystém. Od Barrety až po Taviru má každý ostrov svůj vlastní jedinečný charakter. Ponořte se do autentického Portugalska, daleko od turistických letovisek.
Země pustých pláží
Na ostrově Barreta, přezdívaném „pustý ostrov“, se zdá, že čistý bílý písek je nekonečný. Tuto samotu narušuje pouze jediná restaurace Estaminé s výhledem na oceán.
Stejně divokou krajinu nabízí i ostrov Tavira. Na Barrilu zase stovky rezavých kotev zahrabaných do písku připomínají zlatý věk lovu tuňáků, zatímco na západě poskytuje diskrétní útočiště nudistická pláž Homem Nu.
Severněji se v úzkém písečném pásu táhne sedmikilometrová pláž Cabanas, kde se můžete občerstvit v několika restauracích. Na Culatře jsou pláže stále divoké, což odpovídá způsobu života ostrovních rybářů.
Mezi lagunou a oceánem leží ráj divoké přírody
Ria Formosa, biosférická rezervace zapsaná na seznamu UNESCO, je domovem více než 300 druhů ptáků. V klidných vodách laguny se ladně procházejí volavky purpurové a ibisové srpkovití. Od listopadu do března se k tomuto vodnímu baletu přidávají i plameňáci růžoví, jejichž elegantní siluety připomínají změť barevných skvrn na mokřadním horizontu.
The Ria Formosa Natural Park is the largest and most important wetland in the #Algarve. It is an area of great importance, as it presents a high variety of aquatic and terrestrial habitats. 🇵🇹 pic.twitter.com/OL2njdLkV8
— My Beautiful Country 🇵🇹 (@alentejo_1970) June 27, 2024
Mezi písečnými břehy se v rákosí pyšní modročerným peřím nádherná slípka sultánka, která je symbolem parku. Pod křišťálově čistou hladinou plavou chobotnice a sépie spolu se dvěma druhy mořských koníků, zatímco v pobřežních borových lesích splývají s krajinou chameleoni. Tuto výjimečnou mozaiku biologické rozmanitosti doplňují vydry.
Život v ostrovních vesnicích
Na ostrově Culatra udržuje ostrovní způsob života tisícovka obyvatel. Vesnice, která žije po celý rok, má stále duši rybářské komunity. Najdete tu kostel, školu, písečné uličky a kočky užívající si poklidného ráje.
Nízké obílené domky, někdy pomalované pestrými barvami, jsou postaveny v jednoduché tradiční architektuře s drobnými nádechy maurského vlivu. Nedaleko Armony mají rybářské domky zahrady zdobené mušlemi a naplaveným dřevem. Vypráví o prostém (ale neméně elegantním) životě tváří v tvář přírodním živlům.
Pomalu, v souladu s přírodou
Nepřítomnost aut na ostrovech s sebou přináší určitý klidný rytmus. Pohybovat se tu můžete na kole, pěšky, na lodi nebo kajaku. Dřevěné stezky se vinou dunami a chrání toto křehké prostředí. V Culatře protínají rybářskou vesnici a pak se stáčejí k dunám a Atlantiku.
Na laguně jsou hlučné motory passé, nahradily je lodě poháněné solárními články. Tiše kloužou od ostrova k ostrovu divokou přírodou, aniž by ji rušily. Tichá revoluce ve službách biodiverzity.
Brána do ráje
Z Faro, Olhão nebo Taviry jezdí na tyto nedotčené ostrovy trajekty, které je spojují s pevninou. Za pouhých 15 až 45 minut se dostanete do úplně jiného světa, do divokého Algarve.
V závislosti na délce pobytu si můžete vybrat z řady minimalistických ubytovacích zařízení, která splývají s krajinou. Včetně renovovaných rybářských domků v Armoně a kempů v Taviře.