Nový Zéland po více než dvou letech izolace kvůli covid-19 otevírá své hranice pro některé mezinárodní cestující. Jak uvedla premiérka Jacinda Ardern, příliv turistů má podpořit národní ekonomiku. Informuje o tom agentura Reuters a další zdroje.
Tato změna znamená konec některých z nejpřísnějších hraničních kontrol na světě během pandemie covid-19. Ta vláda uvalila na cestování do země ve snaze zabránit šíření koronaviru. Rozvolnění přichází podle Reuters o několik měsíců dříve, než byl původní plán.
Politika Nového Zélandu pomohla udržet infekce a úmrtí na nízké úrovni. Ale vzhledem k tomu, že se nyní rozmáhá varianta omicron, kritika přísných opatření narůstá. Podnikání, zejména cestovní ruch a zemědělská odvětví vidí nyní jen malý přínos v izolaci před světem.
Jacinda Arden minulý týden novinářům řekla, že očkovaní cestovatelé z Austrálie, která je největším zdrojem turistů na Novém Zélandu, mohou vstoupit bez nutnosti karantény od 12. dubna. Původně plánovaným termínem byl až červenec letošního roku. Nový Zéland však rozvolňuje rychleji všechna opatření.
Turisté ze zemí bez vízové povinnosti včetně Spojených států, Británie a Singapuru budou nyní moci navštívit Nový Zéland už od 1. května.
„Uzavření naší hranice bylo jedním z prvních kroků, které jsme před více než dvěma lety podnikli, abychom zastavili covid-19. Její znovuotevření urychlí naše ekonomické oživení pro zbytek roku,“ řekla.
Změny mimo jiné znamenají, že Austalané budou moci vycestovat na Nový Zéland včas, aby stihli velikonoční školní prázdniny.
Všichni návštěvníci musí být očkováni a musí mít negativní test na covid-19, ale po příjezdu nemusí absolvovat karanténu. Plně se znovu otevře hranice pro všechny cestující až v říjnu, nicméně premiérka již nyní naznačila, že by termín mohl být také posunut.
Pomalý návrat
Tyto zprávy posílily akcie leteckých a cestovních společností v Austrálii a na Novém Zélandu. Air New Zealand (AIR.NZ) vzrostly o 2,2 %, Qantas Airways (QAN.AX) vzrostly o 2,5 % a letiště Auckland (AIA.NZ) získalo 1,1 % v odpoledním obchodování.
Cizincům byl dříve vstup přímo zakázán a až do posledního měsíce museli občané, kteří se chtěli do země vrátit, buď požádat vládu o mimořádnou výjimku, nebo si zajistit místo ve státních karanténních zařízeních.
„Ačkoli víme, že to bude nějakou dobu trvat, než se cestovní ruch znovu rozroste, dnešní oznámení bude vítanou vzpruhou pro naše turistické operátory, které opatření zasáhlo tvrději než jiné,“ dodala Arden.
Uzavřené hranice měly významný dopad na ekonomiku, odřízly dodávky sezónních dělníků z tichomořských zemí, omezily možnosti letecké dopravy a také zastavily mezinárodní cestovní ruch.
Před uzavřením hranic cestovní ruch přímo přispíval přibližně 5,5 % HDP, tedy cca 41 miliardami NZD (28 miliard USD). Dalších 11 miliard NZ$ bylo nepřímo vytvořeno sektorem.
Návrat na úroveň cestovního ruchu před pandemií je ještě daleko. Čínští turisté, kteří dříve tvořili asi 11 % návštěvníků, nebudou moci podle tohoto plánu zemi navštívit dříve než v říjnu a očekává se, že všchni budou při cestování opatrnější.
Lynda Keene, výkonná ředitelka Rady pro cestovní ruch Nového Zélandu, uvedla, že se neočekává návrat počtu turistů na úroveň před pandemií dříve než v květnu 2026.
S otevřením hranic by se měl také začít zmírňovat nedostatek pracovních sil v dlouhodobém horizontu, ale pro většinu odvětví vinařství a zahradnictví je na letošní sezónu příliš pozdě, sklizeň je téměř u konce.