Barcelona, přední španělská prázdninová destinace, minulý týden oznámila, že do roku 2028 zakáže pronajímání apartmánů turistům. Jde o nečekaně drastický krok. Město se snaží omezit rostoucí náklady na bydlení a zajistit obyvatelům města příjemné bydlení. Informovala o tom agentura Reuters.
Levicový starosta města Jaume Collboni uvedl, že do listopadu 2028 Barcelona zruší licence na 10 101 bytů, které jsou v současnosti schváleny ke krátkodobému pronájmu.
„Čelíme tomu, co považujeme za největší problém Barcelony,“ řekl Collboni na akci městské samosprávy.
Barcelona plans to ban holiday apartment rentals to tourists by 2028https://t.co/HWord5UGJP
— The Independent (@Independent) June 22, 2024
Boom krátkodobých pronájmů v Barceloně, která je nejnavštěvovanějším španělským městem, způsobil, že někteří obyvatelé si nemohou dovolit byt. Nájemné za posledních 10 let vzrostlo o 68 procent a náklady na koupi domu o 38 procent, uvedl podle agentury Reuters Collboni. Dodal, že přístup k bydlení se stal hnací silou nerovnosti, zejména pro mladé lidi.
Trend celé Evropy
Vlády jednotlivých zemí si libují v ekonomických přínosech cestovního ruchu. A Španělsko patří mezi tři nejnavštěvovanější země světa. Gentrifikace a upřednostňování majitelů lukrativních turistických pronájmů je však stále aktuálnějším tématem v celé Evropě.
Místní vlády v minulém desetiletí vyhlásily omezení krátkodobých pronájmů na místech, jako jsou španělské Kanárské ostrovy, Lisabon a Berlín. Španělská socialistická ministryně bydlení Isabel Rodriguezová uvedla, že rozhodnutí Barcelony podporuje.
„Jde o to vyvinout veškeré potřebné úsilí, aby byl zaručen přístup k cenově dostupnému bydlení,“ napsala na X, dříve Twitteru.
Platforma Airbnb, která obsahuje značný počet barcelonských nabídek rekreačních pronájmů, na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.
Riziko obcházení zákona
„Collboni dělá chybu, která povede k větší chudobě a nezaměstnanosti,“ uvedla v prohlášení barcelonská asociace turistických apartmánů APARTUR. Dodala, že zákaz vyvolá nárůst nelegálních turistických apartmánů.
Z tohoto kroku mohou těžit hotely. Otevírání nových hotelů v nejoblíbenějších částech města zakázala krajně levicová strana, která Barceloně vládla v letech 2015-2023. Collboni však naznačil, že by toto omezení mohl zmírnit.
„Těchto 10 000 bytů budou využívat obyvatelé města. Nebo půjdou na trh k pronájmu či prodeji,“ uvedl Collboni k opatření.
Barcelonská samospráva ve svém prohlášení uvedla, že i po vstupu zákazu v platnost zachová svůj „silný“ kontrolní režim, který má odhalit případné nelegální turistické byty.
V posledních letech nebyly ve městě povoleny žádné nové byty k pronájmu pro turisty. Místní vláda nařídila od roku 2016 uzavřít 9 700 nelegálních turistických bytů a téměř 3 500 bytů bylo navráceno, aby mohly sloužit jako primární bydlení pro místní obyvatele, uvedla.
A to ještě nemají takovou drahotu jako v ČR