Kolosální památník Buzludzha ve tvaru UFO korunuje vrchol hory u bulharského města Kazanlak. Od pádu komunistického režimu zůstává opuštěný. To se však brzy může změnit.
Stavba ve tvaru UFO, která stojí vedle monumentální věže, byla postavena v letech 1971-1984 na oslavu založení Bulharské sociálně demokratické strany. Po pádu komunistického režimu byla stavba opuštěna a ponechána vlastnímu osudu. Pomalu se rozpadá.
🇧🇬Bulgaria is home to Buzludzha Monument, one of the most striking and surreal examples of brutalist architecture in the world. Built during the communist era, this UFO-shaped structure sits atop the Balkan Mountains and remains an iconic, albeit abandoned, reminder of Bulgaria's… pic.twitter.com/Pu23iXBtNt
— WeLoveBalkans (@_WeLoveBalkans_) September 24, 2024
V posledních desetiletích její strašidelné, chátrající interiéry přitahovaly tisíce zvědavých návštěvníků nejen z Bulharska a získaly slávu na sociálních sítích. Nyní místní rada Kazanlaku navrhuje odkoupení velkolepé stavby, aby zvýšila její popularitu jako turistického cíle.
Památka z komunistické éry přiláká ročně 50 000 lidí
Úřady v Kazanlaku tvrdí, že požádají obyvatele, aby hlasovali o tom, zda má zastupitelstvo komunistickou stavbu koupit. Památník Buzludzha je nyní ve špatném stavu a vstup na něj je zakázán.
To však nebrání tomu, aby ročně přilákal zhruba 50 000 návštěvníků, píše server Euronews. Včetně tzv. urbexerů (od slov „urban exploration“, které znamená prozkoumávání opuštěných městských staveb).
Chátrající stavba si získala slávu na internetu a často se objevuje na účtech sociálních médií věnovaných opuštěným místům. Nezůstala bez povšimnutí ani u památkových organizací. V roce 2020 zahájil mezinárodní tým restaurátorů práce na opravě a konzervaci vnitřních mozaik.
Nástěnné vzory oslavující komunistické hodnoty a vůdce se skládají z více než dvou milionů dlaždic. Pokrývají plochu přibližně 1 000 metrů čtverečních. V průběhu let se kopule částečně zřítila a ponechala tyto mozaiky napospas přírodním živlům.
Kontroverzní politický symbol
Restaurování mozaiky bylo financováno ze soukromých zdrojů. Návrh rady Kazanlaku je prvním případem, kdy o památku projevil zájem veřejný subjekt. Starostka Kazanlaku Galina Stojanová uvedla, že chce do obnovy objektu a jeho přeměny v turistickou atrakci investovat 3,5 milionu eur z Plánu obnovy EU.
Stavba ve tvaru létajícího talíře je v současné době ve vlastnictví bulharského státu. Dříve byla v rukou Bulharské socialistické strany, která neměla finanční prostředky na ochranu památníku. Ten je připomínkou 1300. výročí vzniku prvního bulharského státu a 90. výročí založení první socialistické strany.
Přestože je památka stále více ceněna jako architektonické a kulturní bohatství, zůstává kontroverzní. Je silným politickým a ideologickým symbolem a nedaleké horské svahy jsou nadále využívány pro každoroční shromáždění bulharských socialistů.
Pokud bude návrh starosty schválen, bude se 17. listopadu konat referendum, ve kterém budou obyvatelé hlasovat o tom, zda zastupitelstvo památku odkoupí.