Jemné cinkání šálků o podšálky, rituál starý skoro dvě století. Odpolední čaj je více než jen obyčejná svačina, ztělesňuje umění vychutnat si s požitkem přítomný okamžik. Jaký příběh se skrývá za zrozením odpoledního čaje?
Server EnVols uvádí, že ve viktoriánské Anglii 19. století odpolední čaj ještě neexistoval. Šlechta dodržovala zaběhnutý harmonogram jídla: lehký oběd v časném odpoledni a večeře podávaná pozdě večer. Pro Annu, vévodkyni z Bedfordu, dvorní dámu a důvěrnici královny Viktorie, bylo čekání mezi těmito dvěma jídly moc dlouhé. Podlehla chuti na čaj a sladkosti.
Brzy se tento požitek stal zvykem, který sdílela společně s přáteli. Zahájila tak tradici, která se rychle rozšířila mezi britskou aristokracii. Když se do ní zapojila i sama královna Viktorie, začalo se této společenské události oficiálně říkat „čajová recepce“.
Mohly mít až dvě stě hostů s otevřenou pozvánkou k návštěvě „doma“ mezi čtvrtou hodinou odpolední a sedmou večerní. Hosté mohli přicházet a odcházet, jak se jim zlíbilo.
British afternoon tea wasn’t always a tradition – it was invented in the 1840s by Anna, the Duchess of Bedford. She couldn’t wait for dinner, so she started having tea, sandwiches, and cakes in the afternoon. Soon, it became a fashionable social event, now an iconic British… pic.twitter.com/PT1htzRqdW
— Facts (@lifefacts108) March 21, 2025
Odpolední čaj, kodifikovaný aristokratický rituál
Pozvání ke společnému odpolednímu čaji se mění ve společenskou událost. Obývací pokoje honosných rezidencí zdobí krajkové ubrusy, stříbrné konvice a jemný porcelán. Odpolední čaj není ani zdaleka pouhým občerstvením, ale záminkou pro výměnu drbů a utužování vztahů v sofistikovaném prostředí.
Rituál se řídí přísným protokolem: Horký čaj je doprovázen sendviči, teplými koláčky přelitými sraženou smetanou – typu hustého crème fraîche – a rafinovaným pečivem. Zajímavé je, že koláčky byly podle serveru Afternoon Tea představeny až ve dvacátém století.
Hosté, oblečení v nejlepších šatech, respektují přísné zvyky. Šálek se zdrženlivě zvedá ke rtům, malíček ležérně ohnutý. Cukr a mléko se do čaje přidávají v přesném pořadí, jak diktuje etiketa.
Od šlechty do čajoven
Postupem času tento rituál překročil brány aristokratických komnat a usadil se v čajovnách. V Londýně vznikly prestižní podniky jako Claridge’s, The Ritz a Fortnum & Mason. Tradice je tak hluboce zakořeněna, že se hotely předhánějí ve vynalézavosti a nabízejí stále odvážnější varianty a kombinace chutí.
Britské impérium podporovalo šíření čaje a jeho použití po celém světě. Indie, hlavní dodavatel vzácných čajových listů, má také své čajové rituály. Ve Francii se tento koncept objevil v pařížských palácích.
Tradice přetrvává
I dnes zůstává odpolední čaj symbolem elegance a pohostinnosti. Cukráři soutěží ve vynalézavosti, aby proměnili tento gurmánský okamžik v jedinečný zážitek. Vzácné nálevy, sofistikované dezerty a jedinečné párování jídla a čaje oslovují i dnes širokou klientelu.
Ve světě, kde se rituály předků mění s dobou, odpolední čaj nadále ztělesňuje nadčasové umění žít.