Ruští turisté by mohli být prvními zahraničními cestovateli, kteří navštíví Severní Koreu od uzavření hranic země v lednu 2020 v rámci lockdownu kvůli pandemii covid-19. Informoval o tom server Euronews.
Čtyřdenní výlet se má uskutečnit v únoru a jeho součástí bude zastávka v Pchjongjangu a poté lyžování v nejmodernějším severokorejském středisku. Zprávu o lyžařském zájezdu zveřejnila ruská státní tisková agentura Tass. Následně ji inzerovala ruská cestovní kancelář se sídlem ve Vladivostoku.
Zájezd naplánovaný na únor byl překvapením pro ty, kteří očekávali, že první turisté po pandemii do Severní Koreje přijedou z Číny. Ta je totiž největším diplomatickým spojencem a ekonomickým potrubím Severu.
Na internetových stránkách cestovní kanceláře Vostok Intur se uvádí, že čtyřdenní zájezd má začít 9. února. Podle agentury Tass a cestovní kanceláře stojí 750 dolarů (685 eur) na osobu.
The four-day trip will take place in February and features a stop in Pyongyang before skiing at North Korea's most modern resort. https://t.co/Nc8rtaQsdt pic.twitter.com/mjMaQmKqaE
— Euronews Travel (@euronewstravel) January 15, 2024
Kam se ruští turisté vydají
Podle středeční zprávy agentury Tass poletí blíže neurčený počet turistů z ruského dálněvýchodního regionu Přímoří nejprve do severokorejského hlavního města Pchjongjangu. Navštíví zde památky, jako je „Věž myšlenky čučche“, pojmenovaná podle hlavní filozofie Severu „čučche“ neboli soběstačnosti.
Poté se turisté vydají do průsmyku Masik na východním pobřeží Severu. Zde se nachází nejmodernější lyžařské středisko v zemi, uvádí server Euronews. „V (Masik Pass) se ocitnete ve skutečném ráji pro milovníky zimních sportů!“ rozplývá se reklama cestovní kanceláře.
„Najdete zde neuvěřitelné sjezdovky s různými stupni obtížnosti, které uspokojí potřeby zkušených lyžařů i začátečníků.“
Agentura Tass uvedla, že zájezd byl uspořádán na základě dohody uzavřené mezi gubernátorem Přímořského kraje Olegem Kožemjakem a severokorejskými úřady. Kožemjako odcestoval do Pchjongjangu v prosinci na jednání o posílení ekonomických vazeb. Před cestou řekl ruským médiím, že očekává jednání o cestovním ruchu, zemědělství a obchodní spolupráci.
Většinu návštěvníků před pandemií tvořili čínští turisté
Severní Korea pomalu uvolňuje omezení z dob pandemie. Otevírá také hranice v rámci snahy o oživení své ekonomiky zničené lockdownem a přetrvávajícími sankcemi pod vedením USA.
V srpnu jihokorejská špionážní služba sdělila zákonodárcům, že severokorejská ekonomika se v letech 2020 až 2022 každoročně zmenšuje a že její hrubý domácí produkt byl loni o 12 procent nižší než v roce 2016.
„Pro Severní Koreu je cestovní ruch nejjednodušší způsob, jak v režimu mezinárodních sankcí získat devizové prostředky,“ uvedl Koh Yu-hwan, bývalý prezident Korejského institutu pro národní sjednocení v Soulu. Dodal, že očekává, že Pchjongjang nakonec otevře Severní Koreu také čínským turistům.
Lim Eul-chul, profesor Institutu pro dálněvýchodní studia na Kjongnamské univerzitě v Soulu, řekl, že to, že Severní Korea přijímá ruské turisty dříve než čínské, opět dokazuje, že Kim Čong-un se zaměřuje na posílení partnerství s Ruskem.
Podle něj se očekává, že Severní Korea a Rusko rozšíří svou spolupráci i v dalších odvětvích.
Obnovení čínských cest však bude pravděpodobně stále sloužit jako mnohem větší zdroj příjmů. Turisté z této země totiž tvořili před pandemií asi 90 procent všech zahraničních návštěvníků Severní Koreje.
Budou moci Severní Koreu navštívit i další zahraniční turisté?
V roce 2019 navštívil Severní Koreu rekordní počet přibližně 300 000 zahraničních turistů. To zemi podle odborníků přineslo příjmy ve výši 90 až 150 milionů dolarů (82 až 137 milionů eur).
„Návštěvníci z Ruska pravděpodobně nebudou pro Severní Koreu tak finančně lukrativní jako návrat početnějších návštěvníků z Číny,“ uvedl Leif-Eric Easley, profesor na univerzitě Ewha v Soulu.
Zatím není jasné, jak rychle bude Severní Korea rozšiřovat mezinárodní cestovní ruch, protože Kim zpřísňuje kontrolu nad svými 26 miliony obyvatel tváří v tvář ekonomickým potížím a bezpečnostnímu napětí se Spojenými státy.
Severní Korea, země se špatnou zdravotnickou infrastrukturou, je pravděpodobně nadále obezřetná i v oblasti infekčních nemocí, tvrdí pozorovatelé. Lim uvedl, že Severní Korea bude pravděpodobně dále otevírat své hranice „značně omezeným a postupným způsobem“.
„Pro Kimův režim představují mezinárodní turisté riziko ideologického znečištění stejně jako příslib ekonomických výhod,“ dodal Easley.