O kráse chorvatského Dubrovníku již slyšel celý svět. A podle toho to ve městě během sezóny také vypadá. Davy a davy turistů. Má vůbec smysl Dubrovník navštívit? A jak se davům vyhnout?
Stojíte v srdci Dubrovníku v jedné z mnoha jeho úzkých uliček, kde medově zbarvené paláce poskytují stín před sluncem. Rádi byste obdivovali zdobené kamenné řezby renesančních budov a jednoduchost malé kapličky na konci ulice. Místo toho vás přimáčkne ke zdi prohlídková skupina, která se prodírá kolem, zatímco vás rozptyluje křiklavá výloha jednoho z mnoha obchodů Game of Thrones.
Zážitek z návštěvy Dubrovníku může být vyčerpávající a stresující. Jihochorvatské město nyní zaujímá přední místo v seznamu „overturisted“ destinací – takových, kde je prostě turistů příliš.
Takže vyplatí se Dubrovník navštívit, nebo je lepší se mu vyhnout obloukem?
The city has a population of just over 41,000 and welcomed almost 1.5 million tourists in 2019.
— Euronews Travel (@euronewstravel) June 19, 2023
In full 👇https://t.co/nB1RlxVDcV
Jaká je návštěva Dubrovníku
Chorvatské pobřežní město Dubrovník korunuje skalnatou plošinu, která vyčnívá do Jaderského moře. Staré město obklopují robustní hradby ze 16. století, které jsou domovem architektonických skvostů, jako je barokní kostel sv. Blažeje a gotický Rektorův palác.
Probuďte se s východem slunce a můžete se procházet vápencovými dlážděnými ulicemi a představovat si město pod vládou Byzantinců a Benátčanů, které přetrvává války a obléhání, zdánlivě nesmrtelné.
Pokuste se však navštívit památky na vrcholu léta a zjistíte, že tyto historické skvosty jsou zastíněny nekontrolovatelným turistickým ruchem, který nyní městu dominuje.
Při procházce centrem se mačkáte mezi restauračními stolky, které okupují ulice, zatímco vás bombardují volání číšníků a prodejců suvenýrů. Nevkusné zboží ze Hry o trůny (Dubrovník byl klíčovou lokací natáčení 2. sezóny) plní výlohy obchodů a značková trička a čepice visí na historických zdech, takže některé oblasti působí jako nákupní centrum.
Nejnavštěvovanější město Evropy
Jak uvádí server Euronews, Statista na základě dat z roku 2019 zjistil, že Dubrovník byl nejnavštěvovanějším městem v Evropě. Ano, umístil se před Benátkami i Barcelonou.
Město má něco málo přes 41 000 obyvatel a v roce 2019 přivítalo téměř 1,5 milionu turistů. To je asi 36 turistů na obyvatele. Škodlivé účinky těchto čísel jsou jasně vidět. Dubrovník trpí dopravními zácpami, protože zájezdové autobusy parkují za hradbami Starého Města. Nadměrné počty návštěvníků znamenají škody na infrastruktuře a místní obyvatelé trpí.
V roce 2017 UNESCO doporučilo městu, aby do historického města najednou nevpouštělo více než 8 000 návštěvníků. Úřady nainstalovaly sledovací kamery a počítací systém, ale neomezily počty. Nedávno však starosta Dubrovníku oznámil plány na řešení negativního dopadu nadměrného turismu.
Jedním z návrhů je požadovat, aby turisté nosili kufry na kolečkách, aby se snížilo rušení hlukem. Turistům, kteří nezvednou kufry, bude hrozit pokuta 265 eur. Od listopadu město plánuje rozvoj systému odevzdávání zavazadel u vstupu do historického centra. Návštěvníci pak zaplatí za doručení kufrů do ubytování v tichých elektrických vozidlech.
Úřady také rozhodly o zavedení limitu hladiny hluku v ulicích starého města. Během večerních hodin nebudou pouliční hudebníci, bary a restaurace smět vydávat hluk vyšší než 55 decibelů.
Jak uniknout davům v Dubrovníku
Pokud letos v létě navštívíte Dubrovník, existuje spousta způsobů, jak vidět klidnější stránku města. V historickém centru, když jste na hlavní silnici Stradun, která protíná město, se postavte zády k bráně Ploče a vydejte se doleva místo doprava.
To vás zavede do relativně klidnější části města, kde můžete vidět některé místní obchody s potravinami či prodejce vína, namísto obchodů se suvenýry.
Jděte po mnoha schodech přímo ke hradbám a narazíte na Lady Pi-Pi, neformální restauraci, která vypadá jako soukromá zahrada. Zelenina je čerstvá a pochází z nedalekého údolí Konavle. Pokrmy zde podávané jsou převážně grilované maso a ryby z venkovního kamenného krbu. Nejlepší na tom je, že nejsou povoleny žádné skupiny.
Bezpečným způsobem, jak se vyhnout davům, je však následovat místní obyvatele ze Starého Města. Gruž, severozápadně od opevněného centra, je rozvíjející se alternativní čtvrť, kde najdete venkovní kino, vintage trhy, bary u přístavu a veganské restaurace.
Dále podél pobřeží je Trstenské arboretum klidnou zahradou na odpoledne s chráněným místem ke koupání. A stojí za to výlet lodí na Mljet – na ostrově se nachází starý benediktinský klášter.