Místní obyvatelé v malebné rakouské vesničce Hallstatt uspořádali protest proti masové turistice. Zablokovali hlavní silnici do města. Informoval o tom server BBC či Sky News.
Hallstatt, vesnice u jezera, o které někteří říkají, že byla inspirací pro Arendelle v Disneyho pohádce „Frozen“, je na seznamu světového dědictví UNESCO. Má něco málo přes 700 obyvatel. V hlavní sezóně sem však zavítá až 10 000 návštěvníků denně.
Hallstatt: Austrian town protests against mass tourism https://t.co/IO2hgbKyFx
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 27, 2023
V neděli místní zablokovali hlavní přístupový tunel do vesnice na protest proti nadměrné turistice, píše zpravodajský server Sky News. Tunel byl uzavřen asi 15 minut, uvedl rakouský list Salzburger Nachrichten.
Na protest se sešlo asi 100 lidí, kteří nesli transparenty s hesly jako „Nyní záchranná brzda. Nebo nás přejedou“, „Myslete na naše děti“ a „Radikální hranice pro masovou turistiku“.
Obyvatelé volají po omezení počtu turistů denně a po zákazu zájezdových autobusů po 17:00 místního času. Zatímco cestovní ruch je samozřejmě prospěšný pro ekonomiku Hallstattu, někteří místní tvrdí, že je zde prostě příliš mnoho návštěvníků.
V Číně dokonce postavili repliku Hallstattu v životní velikosti
Hallstatt se svými malebnými starými domy na břehu nedotčeného alpského jezera obklopeného skalnatými horami se v posledních letech stal turistickým centrem.
V roce 2006 se objevil v jihokorejském romantickém dramatu, které zvýšilo jeho popularitu v Asii. O šest let později byla v jihočínské provincii Guangdong otevřena replika vesnice v životní velikosti.
Mnoho návštěvníků se přijíždí za účelem vyfocení dokonalého selfie s jezerem, štíhlou světle šedou kostelní věží a úžasnou horskou scenérií na pozadí snímku.
Někteří místní říkají, že jde o jednu z oblastí nejvíce zatížených nadměrným počtem turistů v Evropě. Jak uvádí BBC, je zde podle jejich názoru prostě příliš mnoho návštěvníků, zejména jednodenních výletníků, kteří jsou do města přepravováni velkými autobusy.
Stěna proti selfie
Prozatím to vypadá, že stejně jako Benátky a další místa ovlivněná tím, čemu se říká přehnaná turistika, bude Hallstatt muset snášet jak pozitivní, tak negativní důsledky své popularity.
Letos v květnu obyvatelé nakrátko postavili na nejoblíbenějším místě k pořizování selfie dřevěnou stěnu, která bránila výhledu na Alpy, na protest proti hluku a dopravě. Po odporu na sociálních sítích byla odstraněna.
Tehdy starosta města řekl, že chce snížit počet autobusů, které projíždějí Hallstattem, o třetinu. Hallstatt měl před pandemií covid-19 ročně asi milion návštěvníků.