V Istanbulu, kakofonické metropoli rozkročené mezi Východem a Západem, se nachází více než 3 000 mešit. Jedna z nich, Hagia Sofia, je hlavní atrakcí města. Nově byl však vstup pro turisty zpoplatněn.
Hagia Sofia začínala jako křesťanský kostel. V roce 1453 byla přestavěna na mešitu, v roce 1935 na muzeum a v roce 2020 opět na mešitu.
Ještě nedávno byl vstup do mozaikami poseté náboženské stavby zdarma. Nyní úřady zavedly poplatek 25 eur, aby pomohly financovat její zachování.
Turecké úřady tvrdí, že nové vstupné, stejně jako instalace bezpečnostních kamer, detektorů požáru a nouzových komunikačních systémů, je součástí doporučení UNESCO, aby se „zefektivnil“ počet návštěvníků.
Nový poplatek by mohl být motivací k prozkoumání některých méně navštěvovaných istanbulských mešit.
Nejlepší alternativní mešity v Istanbulu
Stejně jako Hagia Sofia mají i další mešity ve městě schopnost přenést návštěvníky do minulosti Istanbulu.
Podobně velkolepá je například mešita Süleymaniye, postavená v polovině 16. století, aby odrážela význam mecenáše sultána Süleymana Nádherného. Kolosální stavba ze světlého kamene stojí na malebném vyhlídkovém místě nad Bosporskou úžinou a je obklopena poklidnými zahradami.
Kopuli o průměru 26 metrů a výšce 53 metrů postavil renomovaný architekt Mimar Sinan. Je vyšší než Vítězný oblouk v Paříži. Světlem naplněný interiér zdobí složité malované vzory, zatímco na venkovním nádvoří je sultánova hrobka umístěna v klenotnici budovy s dlaždicemi vykládanými slonovinou.
Modrá mešita ze 16. století navržená Sinanem je proslulá svými dlaždicemi. Zvenku i zevnitř je budova obložena tmavě modrými, kobaltovými a zářivě tyrkysovými dlaždicemi z proslulé hrnčířské oblasti Iznik. Každá ručně malovaná keramická dlaždice je nádherným ztvárněním stylizovaných tulipánů, karafiátů a rozet (a desítek jejich variant).
Istanbul, Turkey 🇹🇷
— Iconic Settings (@IconicSettings) January 20, 2024
The interior of the Blue Mosque (Sultan Ahmed Mosque) in Istanbul is characterized by intricate tilework, stained glass windows, and cascading domes, creating a breathtaking visual experience and exemplifying Ottoman architecture.
📸 @wanderlustmag pic.twitter.com/DKl1YVtbdX
Mešitu Şakirin navrhla žena
Ne všechny mešity se na obzoru vyjímají tak velkolepě, některé z nich ale i tak skrývají překvapivé poklady. Navštivte například mešitu Rüstem Paša. Leží nedaleko Bazaru koření a vede k ní nenápadné kryté kamenné schodiště.
Mnoho z tisíců istanbulských mešit pochází z mnohem pozdějších období.
Mešita Şakirin byla postavena v roce 2009. Je pozoruhodná nejen svou kosmickou, kovovou kupolovitou formou, ale také tím, že její interiér navrhla Zeynep Fadıllıoğlu. Byla to údajně první žena, která navrhla mešitu v moderním Turecku.
Světlem zalitý interiér se vyznačuje futuristickým zlatým a tyrkysovým mihrábem (modlitebním výklenkem) a lustrem z kapek z foukaného skla připomínajícím modlitbu, aby Alláhovo světlo dopadalo na věřící jako déšť.