Japonský cestovní ruch se vrací na úroveň před pandemií covid-19. Klesající japonská měna učinila totiž notoricky drahou destinaci mnohem dostupnější. Zprávu přinesl server Euronews.
Návštěvníci se letos konečně vracejí do Japonska. Počet turistů je podle oficiálních údajů téměř na úrovni před pandemií. Země přivítala v září čtvrtý měsíc po sobě více než 2 miliony zahraničních návštěvníků, zjistila Japonská národní turistická organizace (JNTO).
To odpovídá zhruba 96 procentům úrovně zaznamenané v roce 2019, než vypuknutí pandemie covid-19 vedlo k omezení cestování po celém světě. Klesající japonská měna také učinila notoricky drahou destinaci mnohem dostupnější.
Jedna z posledních zemí, která zrušila omezení na hranicích
Japonsko mělo během pandemie covid-19 jedny z nejpřísnějších omezení na hranicích na světě. Také bylo jednou z posledních zemí, která je zrušila.
Země obnovila bezvízový styk pro mnoho států teprve před rokem. Všechny zbývající kontroly byly zrušeny v květnu. Navzdory zrušeným omezením se však Japonsko zdálo nepřipravené na první vlnu cestovatelů, kteří našli zavřené obchody a nedostatek pracovníků v pohostinství. Zpočátku také mohli cestovat pouze se soukromými turistickými skupinami schválenými vládou.
Výhodná destinace?
Nyní se návštěvníci vrací zpět. Částečně může být podle serveru Euronews motivací i pokles jenu na téměř 33leté minimum. Ten učinil z Japonska překvapivě levné místo pro dovolenou.
„S inflací ve Spojených státech je všechno nehorázně drahé a jet sem, je mnohem levnější,“ říká John Hardisty, turista z Havaje. „Je to jako rozdíl mezi dnem a nocí.“
Počet návštěvníků přijíždějících ze Spojených států, Jižní Koreje a Singapuru dosáhl za měsíc září rekordní úrovně, uvedla JNTO. Zaznamenala také rekordní počty Mexičanů.
Bank of Japan board members agreed the inflationary impact of the yen's recent sharp moves must be closely scrutinized, but policymakers reiterated their resolve to keep policy loose even as the currency's rapid fall has unsettled financial markets https://t.co/UUpXYEyj27 pic.twitter.com/sUjCr76pOe
— Reuters (@Reuters) September 28, 2022
Jak návrat turismu ovlivňuje Japonsko
Obnovený příliv turistů vyvíjí tlak na nejoblíbenější japonská místa. Hora Fudži zaznamenala dramatický nárůst počtu návštěvníků, což způsobuje znečištění, obavy o bezpečnost a diskuse o omezení přístupu.
„Nadměrná turistika s sebou nese také četná rizika, včetně bezpečnosti turistů,“ vysvětlil Masatake Izumi, úředník prefektury Yamanashi. „Například, pokud velké množství lidí skončí v dopravní zácpě pod vrcholem, mohlo by dojít ke strkání a pádům nebo padajícím kamenům, což by mohlo vést k vážným nehodám. Je to pro nás velmi znepokojivá možnost.“
Japonský ostrov bez davů
Místo toho, abyste se tlačili na populárních místech, zkuste alternativní destinace – krok, který také pomáhá zmírnit účinky nadměrného turismu.
V roce 2021 byl vzdálený ostrov Iriomote přidán na seznam památek světového dědictví UNESCO. Iriomote je součástí souostroví 160 subtropických ostrovů v prefektuře Okinawa ve Východočínském moři. Je rájem pro milovníky přírody. Z více než 90 procent ho pokrývá tropický prales a je domovem největší mangrovové džungle v Japonsku.
Najdete zde také dokonalé pláže, dechberoucí vodopád Mariudo a zelené turistické stezky, všechny neposkvrněné masovou turistikou.