Jsou to poslední z řady zvířecích kaváren, které se v Japonsku objevily. Existují kavárny se sovami, ježky, a dokonce i hady. Prasečí kavárny jsou v Japonsku nejnovějším lákadlem pro turisty. Informoval o tom server Euronews.
Překvapivě klidná, čistá a přítulná zvířata vykouzlila úsměv na tváři lidí v tokijské kavárně Mipig Café. „Bylo to úžasné. Velmi uvolňující a příjemné,“ řekl Brad Loomis, softwarový inženýr z Washingtonu, který kavárnu navštívil se svou 21letou dcerou Paige.
Jednoho rána byli mezi desítkami zákazníků, kteří si pořizovali selfie a široce se usmívali. Prasátka, miniaturní plemeno, klusala po místnosti a hledala útulný klín, kde by se mohla přitulit.
Ornery Baby Pig in Tokyo Japan #shorts #pig #cafe #japan #tokyo #baby #animals pic.twitter.com/GwK1PUrzAU
— DinkLife (@Dinklifeusa) October 20, 2023
Kde v Japonsku najdete prasečí kavárny?
Kavárna Mipig Café v módní čtvrti Harajuku patří mezi deset takových prasečích kaváren, které provozovatel otevřel po celém Japonsku. Včetně jedné na nejsevernějším hlavním ostrově Hokkaidó a další ve Fukuoce na jižním ostrově Kjúšú.
První byla otevřena v Tokiu v roce 2019. Další dvě se připravují na konec letošního roku.
„Každé prase je jedinečné. Každé má svou vlastní osobnost. Můžete si všimnout, že jedno může být silácké a jiné zase mírné,“ řekl Shiho Kitagawa, jednatel společnosti Mipig. O prasátkách mluví jako o „buta-san“, přičemž používá čestné oslovení.
Zvířata, známá jako „mikroprasata“, nejsou ani v dospělosti větší než pes. V kavárnách jsou k dispozici také roztomilá prasátka velikosti pudlíka na hraní. V rohu kavárny je automat na nápoje, ale málokdo se obtěžoval vzít si pití, lidé byli příliš zaměstnáni prasátky.
Kolik stojí návštěva prasečí kavárny?
Zákazníci zaplatí 2 200 jenů (14 eur) za prvních 30 minut ve společnosti prasat, uvádí server Euronews. Rezervace je nutná.
Zahraniční turisté, kteří kavárnu navštívili, uvedli, že se o ní dozvěděli na Instagramu a dalších sociálních sítích. Do reklamy kavárna neinvestuje. Návštevníci její návštěvu zařazují vedle obvyklých turistických míst, jako je starobylé hlavní město Kjóto.
Jsou japonské zvířecí kavárny etické?
Prasečí kavárna je poslední z řady zvířecích kaváren, které se v Japonsku objevily, včetně kaváren se sovami, ježky, ptáky, a dokonce i hady. Někteří lidé vznášejí etické otázky ohledně toho, zda si zvířata užívají stejně jako lidé.
„Musí to být stresující, když se jich dotýká a hladí je hromada cizích lidí,“ říká Sachiko Azuma, vedoucí tokijské organizace PEACE, což je zkratka pro Put an End to Animal Cruelty and Exploitation (Skoncujme s týráním a zneužíváním zvířat).
„Zvířata se stala nástrojem k vydělávání peněz,“ dodává. Její skupina se staví hlavně proti pokusům na zvířatech a „zoologickým zahradám“. Kavárny bývají malé a neposkytují kočkám nebo malým prasatům dostatečně přirozené prostředí, žíká Azuma.
Schvaluje kavárny provozované útulky, které se snaží najít majitele pro opuštěná zvířata.