Minulý týden zasáhla vlna vandalismu dvě oblíbené pláže v Los Cristianos na Tenerife. Více než 230 lehátek bylo poničeno a posprejováno protituristickými nápisy jako „Canarias se defiende“ (Kanárské ostrovy se brání) a „Canarias no se vende“ (Kanárské ostrovy nejsou na prodej). Informoval o tom server Euronews či The Independent.
Lehátka na plážích Las Vistas a El Camison poškodilo několik neznámých osob ve čtvrtek 5. prosince v časných ranních hodinách. Městská rada v Aroně to označila za „koordinovaný útok“.
Na pláži Las Vistas bylo zničeno 100 lehátek, na pláži El Camison 136 lehátek. Počmáráno graffiti bylo i nedaleké nákupní centrum. Video sdílené na internetu v následujících dnech ukazuje vandaly, kteří nožem pořezali lehátka. Podle informací týdeníku Canarian Weekly se škoda odhaduje na 5 000 eur.
‼️Over 230 sun beds vandalised in rampage on Los Cristianos beaches in #Tenerife
— Canarian Weekly (@CanarianWeekly) December 6, 2024
‼️They have been graffitied with anti-tourism slogans, as have the walls of the Arts shopping centre…https://t.co/opkX8pV8jd pic.twitter.com/VKJRhB6ZyS
„Jsme proti všem druhům vandalismu a nedostatku slušnosti některých lidí, kteří útočí na dědictví Arony. Způsobuje to vážné škody obyvatelům i návštěvníkům,“ uvedla podle Euronews v prohlášení starostka Fátima Lemes. Zopakovala, že takovéto přestupky jsou trestné podle zákona, a obrátila se na občany s prosbou o pomoc při identifikaci pachatelů.
Braulio Melián Pérez, ředitel společnosti, která spravuje plážové služby v okolí Los Cristianos, podotkl, že „už dva roky nemají plážovou policii“. Vyzval k k opětovnému zavedení nočních hlídačů v oblasti.
Podle něj bylo zničeno téměř 10 procent lehátek a výměna může trvat až měsíc. „Jedná se o největší útok, kterému jsme čelili za posledních osm let,“ dodal Melián Pérez. „Téměř všichni lidé, kteří tato lehátka využívají, jsou rekreanti. Tohle byl přímý útok na ně, a tím i na místní ekonomiku.“
Poslední z vlny protestů proti cestovnímu ruchu
V dubnu vyšly do ulic souostroví desetitisíce protestujících, kteří požadovali omezení nekontrolovaného rozvoje, který podle nich poškozuje životní prostředí a způsob života místních. Někteří aktivisté drželi na Tenerife hladovku ve snaze zastavit výstavbu nového hotelu a plážového letoviska.
Demonstrace se rozšířily do mnoha oblíbených turistických destinací ve Španělsku, včetně Baleárských ostrovů, Alicante, různých měst na jižním pobřeží a Barcelony. Ve většině případů byly protesty pokojné, i když se objevily zprávy o tom, že cizinci byli postříkáni vodními pistolemi a bylo na ně pokřikováno, aby „šli domů“.
Některé aktivity však vzbuzovaly větší obavy. V červenci byly v Seville zamykací skříňky na klíče od bytů potřísněny výkaly v souvislosti s požadavkem na zrušení licencí Airbnb. V říjnu vtrhli na pláž v Playa de las Americas na Tenerife demonstranti, kteří mávali vlajkami, bouchali na bubny a tlačili se kolem opalujících se návštěvníků ve snaze je zastrašit.
V mnoha městech a regionech došlo k pokusu o uklidnění situace. Například v Barceloně budou od roku 2028 zakázány krátkodobé turistické pronájmy apartmánů. Palma de Mallorca omezuje počet výletních lodí, které mohou kotvit v přístavu, a Tenerife zavedlo omezení počtu návštěvníků některých svých národních parků.