Vyrážíte o dovolené na dlouhou cestu autem? Podle nové studie patří některé z nejoblíbenějších evropských prázdninových destinací k nejsmrtelnějším místům v Evropě, pokud jde o řízení. Které to jsou?
Na základě analýzy nejnovějších údajů Evropské rady pro bezpečnost dopravy (ETSC) určil web pro výběr dálničních poplatků e-vignette Switzerland země s nejvyšším počtem úmrtí na silnicích na milion obyvatel.
V první desítce jsou oblíbené dovolenkové destinace jako Chorvatsko, Portugalsko a Itálie. Detailnější informace přinesl server Euronews.
Europe’s deadliest country for driving: Drivers urged to stay safe on summer road trips https://t.co/oCemfO07RW
— Euronews Travel (@euronewstravel) August 2, 2024
Nejsmrtelnější země v Evropě, co se týká řízení
Podle studie je nejnebezpečnější zemí v Evropě pro jízdu autem Bulharsko, kde v roce 2023 zemřelo o 79 procent více lidí, než je průměr EU. V zemi loni zemřelo na silnicích 526 lidí, což je téměř 82 úmrtí na milion obyvatel.
Mimo hlavní město Sofii volí mnoho cestovatelů k poznávání této balkánské země pronájem automobilu. Díky rozsáhlé síti vlaků a autobusů (a přijatelným cenám v porovnání s většinou Evropy) se však Bulharsko dá zvládnout i veřejnou dopravou.
I když jsou bulharské vlaky poněkud pomalejší, jsou spolehlivé a levné. Chcete-li se vydat do pohoří Rila, Pirin a Rodopy, naskočte na úzkokolejnou železnici Rodopy.
Řecko, Portugalsko a Itálie patří mezi 10 nejnebezpečnějších zemí pro řidiče
Bulharsko není jedinou evropskou zemí, která zaostává v bezpečnosti silničního provozu. Těsně za ním následuje Rumunsko, kde v roce 2023 zemřelo na silnicích celkem 1 545 lidí. To představuje 81 úmrtí na milion obyvatel. To je o 78 procent více úmrtí na silnicích, než je průměr EU.
Rumunsko má také dobré vlakové a autobusové spojení, přičemž železniční trať navazuje na mezinárodní trasy včetně Bulharska a Maďarska.
Na třetím a čtvrtém místě se umístilo Srbsko a Lotyšsko, obě země měly o 66 procent více úmrtí na silnicích, než je průměr. Veřejná doprava v Srbsku i Lotyšsku je levná a spolehlivá. Nová vysokorychlostní vlaková trať spojující srbské hlavní město Bělehrad s maďarskou Budapeští má být v budoucnu prodloužena do Skopje a Atén.
Na pátém místě se umístilo Chorvatsko s 56 procenty úmrtí nad průměrem, následované Portugalskem s 32 procenty a Řeckem s 31 procenty.
Itálie se umístila na devátém místě s celkovým počtem 3 094 úmrtí na silnicích v roce 2023, což představuje přibližně 54 úmrtí na milion obyvatel. To je o 15 procent více úmrtí na silnicích, než je průměr EU.
Na osmém místě se umístila Litva s 23 procenty a na desátém Polsko s 13 procenty.
V celé EU bylo v roce 2023 zaznamenáno 20 418 úmrtí na silnicích, což představuje 45,5 úmrtí na milion obyvatel.
Jak v létě zůstat v bezpečí na evropských silnicích plných dopravních zácp?
Dálnice od Německa po Chorvatsko a Slovinsko čelí během prázdnin chaosu. Obzvláště náročné jsou víkendy.
Slovinská agentura pro bezpečnost silničního provozu AVP spustila varovnou kampaň. Řidičům připomíná, aby si na delších cestách dělali přestávky a v horkých dnech se nepřestávali hydratovat.
Chorvatské turistické sdružení rozdávalo na hlavních mýtnicích a trajektových přístavech lahve s vodou a osvěžovače vzduchu do aut jako uvítací gesto pro turisty.
Řízení v Evropě má také svá jedinečná pravidla, na která je třeba dávat pozor. V mnoha zemích nesmějí na přední sedadlo auta malé děti. Nezapomeňte také věnovat pozornost rychlostním limitům. Nejenže jsou stanoveny pro vaši bezpečnost, ale za jejich porušení vás pravděpodobně budou stíhat pokuty i několik měsíců po vaší cestě.