Má klasická středomořská letní dovolená budoucnost? Odvětví cestovního ruchu, které významně přispívá k evropskému hrubému domácímu produktu, by se vzhledem ke změně klimatu mohlo navždy změnit.
V červenci byly na Rhodosu po lesních požárech zrušeny tisíce rezervací. Na italském ostrově Sicílie byly požáry mnohem méně rozšířené a nezasáhly mnoho turistů. Ale strach z dalších požárů si přesto vybral svou daň na množství rezervací.
Itálie a Řecko patří mezi země EU, jejichž ekonomiky jsou na cestovním ruchu obzvláště silně závislé. Studie Evropské komise zjistila jasný rozdíl mezi severem a jihem v poptávce v rámci cestovního ruchu.
Extreme heat in popular tourist destinations has prompted questions for tourism in Europe 👇https://t.co/9Dkw2fzbrc
— Euronews Travel (@euronewstravel) July 31, 2023
Žádný pokles, ale změna
Jean-Pierre Mas, prezident francouzské asociace cestovních kanceláří Entreprises de Voyage, nesouhlasí: „Nedojde k žádnému dramatickému poklesu. Místo toho dojde k postupné změně.
Francie byla letos v létě mezi zeměmi, které silně zasáhla vlna veder. Francouzi se tedy budou snažit najít méně horké destinace, o něco více na sever, ať už je to severní Francie nebo severní Evropa. Tedy destinace, kde v červenci a srpnu není takové horko. Například Mauricius je nyní pro Francouze devátou nejdůležitější letní destinací. Přestože v červenci a srpnu panuje na Mauriciu zima.
To ale neznamená, že se cestovní ruch v zemích jako Řecko, Španělsko a Itálie zhroutí. Sezóna nebude omezena na červenec a srpen. Protáhne se do jara a podzimu.“
Evropa je podle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) stále nejnavštěvovanějším regionem na světě. V roce 2020 kontinent vytvářel 41 procent celosvětového příjmu z cestovního ruchu a registroval 51 procent všech mezinárodních příjezdů – což odpovídá 582 milionům turistů, uvádí server Euronews.
Italské motto: Nelekejte se
„Klimatické změny nezabrání lidem v tom, aby jeli k moři, do hor nebo k jezeru, poznávali města, která jsou světovým dědictvím, objevovali nová místa a zkoušeli jídlo, které jinde není dostupné,“ říká Giuseppe Ciminnisi, prezident Italské federace cestovního ruchu.
Nicméně rekreanti v Evropě postupně začínají přesouvat svou pozornost, velmi pomalu, ale znatelně, upozorňuje Jean-Pierre Mas. „Toto léto jsou vybrané destinace Francouzů na prvním místě Řecko, druhé Španělsko a třetí Tunisko. Tedy tři nejžhavější země. Ano, přibyla návštěvnost například Skandinávie a přibyla návštěvnost Hauts de France, severní části Francie nebo Alsaska pro frankofonní turistiku. Ale nelze říci, že došlo k pohybu z jihu na sever.
Tento pohyb bude postupný a ne najednou, nedojde k žádnému rychlému procesu. Ale odborníci na cestovní ruch v zemích jako Španělsko, Řecko a Tunisko se musí připravit na to, že počet návštěvníků bude v budoucnu nižší v červenci nebo srpnu a určitě vyšší v červnu a září.“
Relativně dobré léto pro Španělsko, Řecko a Itáli
Existuje však ještě jeden velmi jednoduchý důvod, proč se jihoevropský turistický průmysl nyní tolik neznepokojuje: kvůli tomu, jak dlouho dopředu si cestující rezervují dovolenou.
Olivier Ponti z poradenské společnosti Forward Keys vysvětluje: „Myslím, že situace je pro destinace jako Španělsko, Řecko a Itálie, které by měly mít navzdory všemu relativně dobré léto, povzbudivá. Protože rezervace na letní sezónu byly provedeny v první polovině roku, takže aktuální dění ovlivní především rezervace na poslední chvíli. A ty tvoří menšinu.“
Američané mají o Evropu stále zájem
Podle Evropské komise pro cestovní ruch (ETC), nevládní organizace, která celosvětově propaguje Evropu jako cestovní destinaci, je evropský cestovní trh na vzestupu. Pokud jde o počet cestujících přijíždějících do Evropy, tento rok již dosáhl 95 procent z celkového počtu v roce 2019, říká ETC.
Vysoká spotřebitelská poptávka se drží i přes vysokou inflaci a rostoucí cestovní náklady. Mohou za to i rekreanti z USA, kteří těží z výhodného kurzu. Zvláště velký nárůst turistů z USA zaznamenává podle údajů ETC Portugalsko (+79 %), Turecko (+78 %) a Černá Hora (+43 %).
Obecně platí, že trend směřuje k zemím, které prý nabízejí dobrý poměr kvality a ceny. Údaje Evropské komise pro cestovní ruch do května 2023 včetně ukazují, že z nižších nákladů těží zejména čtyři země: Srbsko (s 27% růstem v aktuálním roce), Bulharsko (+21 %), Černá Hora (+12 %) a Turecko (+9 %).