„Připoutejte se, prosím, za chvíli odlétáme. Upozorňujeme, že tento let je nekuřácký.“ S podobnými upozorněními se pasažéři na palubách letadel setkávají již od devadesátých let 20. století. Jak je to ale se zařízením na zahřívaný tabák?
Cigarety si v letadle nezapálíte?
Kouření v letadle už dávno patří minulosti. V současné době je téměř 100 % všech letů nekuřáckých, přičemž tento zákaz se vztahuje i na elektronická zařízení na zahřívání tabáku. Nabízí se tedy otázka, zda si lze třeba Ploom do letadla na palubu vůbec vzít s sebou, když ho tam nesmíte použít. Odpověď je možná lehce překvapivá: chcete-li vzít Ploom s sebou na cestu letadlem, musíte ho mít právě a jenom u sebe či v příručním zavazadle.
Ploom v letadle? Ano, ale pouze v příručním zavazadle
Pro leteckou přepravu existuje řada bezpečnostních nařízení, která je třeba respektovat. Mnohá z nich se přitom týkají i přepravy cigaret v letadle, a to včetně těch elektronických a zařízení na zahřívání tabáku.
Pro zařízení, jako je Ploom, platí obdobná omezení jako pro další elektronická zařízení obsahující baterie, které mohou představovat riziko vznícení a požáru. Zařízení na zahřívání tabáku se tak řadí po bok tabletů, počítačů, telefonů či powerbank, jež je zakázáno přepravovat v odbaveném zavazadle. Je tak třeba je přibalit do zavazadla příručního či si je ponechat přímo u sebe, například v kapse. Zařízení je nicméně nezbytné zabezpečit před náhodným zapnutím.
A jenom pro pořádek: v žádném případě byste neměli podlehnout pokušení použít své zařízení na palubě, když už ho máte na dosah. Protože nejen klasické cigarety, ale i přístroje jako Ploom mohou spustit detektory kouře, které se na palubě letadla nacházejí, a sankce v takové případě mohou činit až desítky tisíc korun v přepočtu.
Regulováno je rovněž samotné množství cigaret, jež si můžete do letadla vzít — na území EU lze přepravovat 800 kusů cigaret (či 250 g tabáku pro zahřívání například 4 kartony tabákových Camel náplní pro zařízení Ploom), mimo EU pak pouze 200 kusů cigaret či 100 g tabáku pro zahřívání (17 krabiček – 1 krabička obsahuje 6 g tabáku). Uvedené množství platí vždy dohromady pro náplně i cigarety, a to jak v příručním, tak i odbaveném zavazadle.
Omezení pro tabákové výrobky platí i na letišti
Nekuřácká nejsou v dnešní době pouze letadla, ale také letiště. Na naprosté většině velkých světových letišť je kouření striktně zakázáno, přičemž i zde se tento zákaz zpravidla dotýká rovněž elektronických zařízení na zahřívání tabáku. Řada letišť nicméně uživatelům tabákových výrobků do jisté míry vychází vstříc zřízením oddělených specializovaných zón, v nichž lze přístroje, jako třeba Ploom, používat.
Některá letiště — mezi něž patří i pražské Letiště Václava Havla — ovšem mohou být zcela nekuřácká a v jejich útrobách žádné podobně vyhrazené prostory nenajdete. Jedinou možností v takových případech bývá vyrazit ven před budovu letiště, kde zákaz platit nemusí a kde lze najít místa, kde si svůj Ploom můžete bez obav zapnout. Vždy se ale řiďte informacemi, piktogramy a pokyny, které najdete na místě, abyste zbytečně neporušovali místní předpisy a neriskovali pokutu.
Konkrétní podmínky u jednotlivých leteckých společností a na světových letištích se totiž mohou lišit — a je tak vhodné se před cestou vždy informovat třeba na internetu a ujistit se, zda a jakým způsobem si svůj Ploom můžete na cestu do dané destinace přibalit a kde ho legálně použít.