Od 1. ledna 2025 se Rumunsko a Bulharsko oficiálně stanou plnohodnotnými členy schengenského prostoru, který umožňuje volný pohyb mezi členskými státy pro 450 milionů občanů.
Cesta obou východoevropských zemí do schengenského prostoru byla trnitá. Obě země jsou členy Evropské unie (EU) od roku 2007, ale protože nebyly součástí Schengenu, museli cestující při vstupu do těchto zemí stále předkládat cestovní pasy.
Nyní budou hraniční kontroly pro obě země zjednodušeny. Zde jsou fakta, která by cestující do Rumunska a Bulharska měli znát.
The citizens of Romania and Bulgaria belong to Schengen and deserve to fully benefit from Schengen freedoms.
— Ylva Johansson (@YlvaJohansson) November 22, 2024
Today we took an important step towards a positive Council decision next month; pic.twitter.com/znIr75Pop3
Členství v Schengenu: Pro Rumunsko a Bulharsko je to milník
Již v roce 2011 Evropská komise (EK) rozhodla, že obě východoevropské země jsou připraveny stát se členy Schengenu. Navzdory tomuto prohlášení nebyl ani jedné z nich vstup povolen.
Některé země EU, včetně Německa a Francie, jejich společnou kandidaturu odmítali kvůli problémům se správou věcí veřejných a imigrací. Odpor se však postupně zmírňoval.
V loňském roce Nizozemsko, jedna z posledních zemí, které nesouhlasily, zrušilo své veto. Jedinou zemí v opozici zůstalo Rakousko. To své veto zrušilo letos v listopadu, čímž Rumunsku a Bulharsku uvolnilo cestu.
Potřebujete ke vstupu do Rumunska a Bulharska cestovní pas?
Po vstupu Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru v novém roce bude pro cestující jednodušší tyto dvě země navštívit. Alespoň v zásadě.
Občané zemí schengenského prostoru nemusí při přeletech mezi zeměmi schengenského prostoru předkládat cestovní pas. Navzdory odporu Rakouska proti členství Rumunska a Bulharska EK zrušila letecké a námořní kontroly do těchto zemí již počátkem letošního roku.
Při cestování po silnici je to s pasem však složitější.
Snaha uklidnit rakouské obavy z migrace
Přestože Rumunsko a Bulharsko budou plnohodnotnými členy, EK ještě není připravena zrušit všechny hraniční kontroly. Předpokládá, že kontroly na pozemních hranicích mezi Maďarskem a Rumunskem a mezi Rumunskem a Bulharskem zůstanou zachovány „nejméně“ šest měsíců, aby se „zabránilo vážnému ohrožení veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti“. Toto rozhodnutí bylo podle serveru Euronews pravděpodobně učiněno s cílem uklidnit Rakousko.
To znamená, že pokud jedete autem nebo přijíždíte vlakem či autobusem do Rumunska a Bulharska, budete si stále muset vzít s sebou cestovní pas. Cestující v letadlech, na výletních lodích a trajektech pasovým kontrolám podléhat nebudou.
Nyní včetně Rumunska a Bulharska zahrnuje schengenský prostor 29 států. Z toho 25 patří do EU a čtyři jsou přidruženými státy Evropského sdružení volného obchodu: Norsko, Island, Švýcarsko a Lichtenštejnsko.
Každoročně se v tomto prostoru uskuteční 1,25 miliardy cest a hranice jeho členských zemí denně překročí 3,5 milionu lidí.
bv9p3k
2tua20