Některá evropská města, jako například Lisabon, se trvale umisťují na předních místech žebříčků digitálních nomádů. Desítky zemí však zavádí speciální víza a daňové úlevy. Země na seznamu top destinací pro rok 2025 mnohé překvapí.
Zde jsou evropské destinace, na které upozornil server Euronews.
Portugalsko je nejlepší destinací pro digitální nomády
Portugalsko v žebříčku destinací pro digitální nomády chybí jen zřídka. Lonely Planet jej ve své klasifikaci zveřejněné na konci ledna umístil na první místo z deseti zemí. Web Nomad Capitalist zemi rovněž zařadil do svého čtrnáctičlenného seznamu zemí pro digitální nomády z celého světa.
Top 6 EU-Based Digital Nomad Visas for 2025 🌍
— Nomad Capitalist (@nomadcapitalist) March 4, 2025
6️⃣ Croatia 🇭🇷
5️⃣ Malta 🇲🇹
4️⃣ Greece 🇬🇷
3️⃣ Estonia 🇪🇪
2️⃣ Portugal 🇵🇹
Read the article to find out which country takes #1 place🏆https://t.co/9YjPEXLtBy#DigitalNomad #RemoteWork #Europe #NomadLife #Freelancers #GlobalCitizens
O hlavním městě Lisabonu se jako o místě pro práci na dálku básní, web Flatio, který pronajímá nemovitosti, jej zařadil na první místo pro jeho „starosvětský šarm a moderní vybavení, které z něj činí magnet pro digitální profesionály hledající inspiraci a pohodlí“.
Lonely Planet píše, že „mladí podnikatelé a umělci z celého světa se v současné době shromažďují v lisabonských půvabných uličkách a v jeho rozkošných barech“.
Průvodce zdůrazňuje, že město je „ve srovnání s jinými západoevropskými zeměmi cenově dostupné“, má atraktivní kavárny a coworkingové prostory a nabízí častá setkání a večírky pro digitální nomády.
Španělsko láká kulturní rozmanitostí a podpůrnými sítěmi
Španělsko je další pravidelnou zemí na žebříčku pro práci na dálku. Nomad Capitalist poznamenává, že vízum pro digitální nomády v této zemi má atraktivně nízký požadavek na minimální příjem.
Digitální nomádi se rozšířili po celé zemi. „Od Barcelony přes Madrid až po Bilbao je Španělsko domovem prosperující komunity expatů,“ píše web.
„Konkrétně Madrid a Barcelona, ale i Valencie a Mallorca jsou prošpikovány dynamickými coworkingovými prostory, startupovými akcemi, kulturní rozmanitostí a podpůrnými sítěmi.“
Lonely Planet, který Španělsko zařadil na páté místo, dodává, že „Kanárské ostrovy jsou vzkvétajícím centrem pro digitální nomády mimo. Zejména Tenerife, které je známé svým vínem a vlnami, na kterých se dá surfovat“.
Gruzie se stává mezinárodním centrem pro práci na dálku
Gruzie, kterou na severu lemuje pohoří Kavkaz a na západě Černé moře, je rostoucí destinací digitálních nomádů. Nomad Capitalist ji nedávno označil za jednu z nejlepších zemí pro práci na dálku „díky příznivému podnikatelskému prostředí, daňovému režimu a liberální imigrační politice“.
Web také zdůrazňuje, že občané více než 90 zemí mohou do Gruzie vstoupit a zůstat zde bez víz až jeden rok.
Nomádi se zaměřují na hlavní město Tbilisi „díky jeho charismatické atmosféře, která se může pochlubit jedinečnou kombinací moderní a starobylé architektury, esteticky vybudovaných coworkingových prostor a prosperující komunity expatů“.
Maďarsko láká nízkými životními náklady
Budapešť, hlavní město Maďarska, se také těší přízni digitálních nomádů. Jedna cestovní pojišťovna zařadila toto město na třetí místo ze svého desetičlenného seznamu pro jeho „jedinečnou architekturu“. Má také vysoké skóre v oblasti bezpečnosti a atraktivity potravin.
Také Flatio zařadilo Budapešť do pětice nejlepších měst a zdůraznilo, že díky „ohromující architektuře, bujaré společenské scéně a cenové dostupnosti je pobyt v Budapešti v roce 2025 ideální pro pracovníky na dálku“.
„Od ikonických termálních lázní až po dynamické coworkingové prostory poskytuje Budapešť ideální rovnováhu mezi prací a volným časem. Vychází vstříc profesionálům, kteří hledají produktivitu i inspiraci,“ dodává.