Více než 1600 let spojovala Čínu se západním světem. Po síti starých obchodních cest se přepravovalo zboží všeho druhu, ale hlavně tolik žádané hedvábí. Vede skrze mohutné hory i nedozírné pláně v nejodlehlejších částech světa.
Aby se obchodníci z Asie dostali do Evropy, museli projít těžko přístupnými lokalitami a terénem. Tyto cesty, po kterých kdysi dávno putovali, lze vysledovat dodnes. Vydejte se po nich za dobrodružstvím zpátky v čase.
Historie
Tato dlouhá obchodní cesta byla založena v dobách před naším letopočtem. Původně začínala v Si-anu, sledovala Velkou čínskou zeď až do Afghánistánu. Odtud vedla přes země Středního východu, Středomoří a poté do Evropy. Stezky se rozrůstaly a přizpůsobovaly požadavkům obchodu. Celá síť stezek propojila vzdálené národy napříč Evropou, středním východem, střední Asií a jihovýchodní Asií. Na ni se pak napojovaly námořní trasy, jež spojovaly Oceánii, Afriku a části Asie se severní polokoulí.
Proč vznikla
Původně sloužila k přepravě zboží i kulturní výměně mezi Čínou a Římskou říší. Poté se rozrostla o okolní regiony. Vše od hedvábí přes vlnu a drahé kovy, až po náboženství a nemoci putovalo touto sítí obchodních cest. To, jak se kultura, technologie a systémy víry předávaly mezi zeměmi podél Hedvábné stezky, mělo dopad na vývoj civilizací. Předpokládá se, že Hedvábná stezka přenesla křesťanství a buddhismus z Indie do Číny. Také po ní nejspíše „přicestoval“ mor do Evropy.
Ruský úsek
Jedním ze způsobů, jak se dostat z Asie do Evropy, je jižní Rusko, které je plné dramatických scenérií. Prochází Velkou stepí. Tento obrovský pás savan a křovin se táhne napříč Čínou do Maďarska a také částí Sibiře, okolím jezera Bajkal a Uralu. Poté se rozprostírá do severního Kavkazu. Pokud se chcete vydat po této starodávné trase, je nejlepší zvolit automobil a pevné boty do terénu, abyste mohli objevovat zákoutí Hedvábné stezky a dostat se ještě dále mimo vyšlapané cesty.
Jižní Sibiř
Jak Hedvábná stezka prochází Ruskem, klikatí se do jižní Sibiře a poté na jihozápad regionu. Jezero Bajkal leží na západě a pohoří Altaj hraničí na jihu. Bajkal je největší sladkovodní jezero na světě a je velkolepé v kteroukoli roční dobu. Jižní Sibiř je také domovem jednoho z nejstarších pohoří světa, Uralu, které nabízí nepřeberné množství příležitostí pro milovníky horské turistiky.
Kalmycká republika
Mezi jižní Sibiří a severním Kavkazem se v Povolží nachází Kalmycká republika. Je to jediná buddhistická republika v Rusku. Jedná se o málo prozkoumaný region a pro nebojácné cestovatele nabízí k objevování přírodní krásy a jedinečnou kulturu. Najdete tu pagody a buddhistické chrámy, a pokud budete mít štěstí, můžete navštívit jeden z mnoha náboženských svátků, které se v regionu slaví.
Severní Kavkaz
Jak pokračuje dále na jih, Hedvábná stezka dosáhne severního Kavkazu. Omývá ho Azovské a Černé moře na západě a Kaspické moře na východě. Hedvábná stezka tu prochází několika kavkazskými republikami, které jsou sice krásné, ale je třeba si vždy zjistit aktuální informace o bezpečnostní situaci, než se do nich vydáte. Republiky jako Dagestán a Čečensko mají dlouhodobě nestabilní politické vztahy, takže cestování do nich se obecně nedoporučuje.