Arménskou republiku najdeme v jihozápadní Asii v pásmu Kavkaz a zároveň v pohoří Ararat, kde podle Bible přistála Noemova Archa. Ta je zároveň národním symbolem Arménie. V roce 301 byla první zemí na světě, která za své náboženství přijala křesťanství. Po mnoha letech válčení a genocidy ze strany Turků, se v roce 1991 pro rozpadu SSSR stala nezávislým státem.
Jerevan
Hlavní město se nachází nedaleko hranic s Tureckem, pod vrcholem bájné hory Ararat. Založeno bylo v 8. století př.n.l., bohužel se zde již historické památky téměř nenacházejí.
Dominantou města je budova Opery, před níž stojí socha skladatele Arama Chačaturjana – autor Šavlového tance. Silným zážitkem pro Vás bude návštěva Muzea arménské genocidy, která zůstala před světem několik let utajena.
Všudypřítomné kostely a kláštery
Kdyby nebyla země tak izolovaná, jistě by se sem pořádaly náboženské cesty jako do Jeruzaléma. Na každém kroku narazíte na až neuvěřitelně staré kostely a kláštery, všechny jsou prý dodnes funkční.
Můžete navštívit skalní klášter Geghard, do kterého byl dle legendy donesen jeden z trnů z těla Kristova. Nejvýznamnějším poutním místem je Vagharšapat (Ečmiadzin), pro Armény znamená totéž, co pro katolíky Vatikán.
Za návštěvu stojí tří hlavní kostely:
- Svatá stolice Ečmiadzin – hlavní církevní komplex s katedrálou Mayr Tachar. Dochovalo se zde několik objektů ze 4-5. století, nicméně téměř vše, co zde uvidíte je po renovaci ze 17. století. Navštivte zdobenou zvonici, katedrální pokladnici (Svaté kopí) nebo palác Katholikose (dodnes tu sídlí hlava církve).
- Kostel svaté Gajane – jedná se o raně středověký kostel, zasvěcený světici Gajane. Byla matkou představenou jeptišek, 32 ctnostných panen, které doprovázely svatou Hripsime do Arménie.
- Kostel svaté Hripsime – byl postaven v 7. století a je arménským architektonickým klenotem zasvěceným sv. Hripsime. Mučednice, která prchla ve 3.století z Říma před císařem Diokleciánem, který si ji chtěl vzít.
Jezero Sevan
Horské a největší jezero na Kavkaze se rozprostírá severovýchodně od Jerevanu a leží v nadmořské výšce 2000 m.n.m obklopeno všudy přítomnými horami. Můžete zde provozovat spoustu aktivit, jako je koupání, projížďky na lodi či windsurfing. Nezapomeňte si dát místní rybí speciality v některé z restaurací kolem jezera, jako jsou raci nebo sevanský pstruh.
Navštivte i historické památky, například starobylý klášter Sevanavank z 9.století na severu jezera nebo hřbitov Noradus s typickými vytesávanými kamennými náhrobky – chačkary (západní břeh). Připravte se, že v odlehlých místech jezera narazíte i na staré vraky lodí, vybydlené hotely a rozpadající se vesnice, batůžkáři (turisti s batohy) budou nadšeni.
Arménská kuchyně a pohostinnost
Místní gastronomie patří k jedněm z nejstarších na světě. Je ovlivněna převážně ruskou, řeckou, perskou a tureckou kuchyní. Základem vaření je národní tenký chléb lavaš, který se připravuje v pecích v zemi. Nám bude známější jako u nás dostupná tortilla, do které se balí různé suroviny (maso, zelenina…).
V Arménii jej nicméně používají i jako izolační materiál pro uchování jídel či jako utěrku. Dalším oblíbeným jídlem je šašlik, jedná se o kořeněné grilované maso se zeleninou, zabalené do lavaše. Obyvatelstvo je sice velmi chudé, ale pohostinné, hlavně na vesnicích Vás často pozvou k sobě domů na něco dobrého a nechají Vás u sebe i přespat.