Pripjať je opuštěné město v uzavřené zóně Černobylu. V zóně obklopující jadernou elektrárnu, kde chybný bezpečnostní test v dubnu 1986 vedl ke katastrofálnímu požáru a roztavení reaktoru 4. Došlo k jaderné havárii, jejíž spad zasáhl až do Irska či Itálie. Před vypuknutím války na Ukrajině bylo možné Pripjať, město duchů, navštívit.
Bylo to v 1:23 26. dubna 1986, kdy náhlé přepětí narušilo rutinní systémový test a černobylský reaktor č. 4 se zhroutil. Výsledný výbuch prorazil 450 tunovou střechu reaktoru. Brzy poté druhá exploze vyfoukla čistý oblak toxického kouře vysoko do atmosféry. Radioaktivního materiálu uvolněného z černobylského reaktoru bylo 400krát více než kombinovaný spad nad Hirošimou a Nagasaki během druhé světové války, uvádí The Guardian.
O více než 30 let později se naproti kontrolnímu stanovišti nachází turistické informační centrum Černobylu. Prodávají tu trička, párky v rohlíku, magnety na ledničku, plynové masky a kompletní protiatomový oblek.
The day the laughter ceased. The entire town of Pribyet in Ukraine was abandoned after Chernobly accident. pic.twitter.com/T6eThkfsso
— Tracy Hogan (@HoganSOG) March 2, 2021
Prozkoumávání Pripjati pěšky
Během výletu do místa zasaženého tragickou havárií jaderné elektrárny se návštěvníci zastaví u památníků a projedou kolem Rudého lesa. Nesilnější zážitek, který v mnohých přetrvává nejdéle, je však návštěva Pripjati, města duchů.
Pripjať byla městem sovětské elity a i po 25 letech rabování a úpadku jsou nástěnné malby a dekorace hrdými symboly té doby. Kosmonauti, zdravé ženy, šťastné děti. Pravděpodobně žili dobrý život až do dne, kdy jim bylo řečeno, aby „dočasně“ opustili město.
Zábavní park je známý z mnoha fotografií. Najdete tu však také veřejnou knihovnu, obchodní dům a opuštěnou poštu. Vegetace, která si místo pomalu bere zpět, je na jaře svěže zelená, ostře tak kontrastuje s prázdnými betonovými paneláky, které tu po sobě lidé zanechali.
Bezpečnost na místě
Návštěvníci zóny jsou instruováni, aby na místě nejedli, nepili ani nekouřili a nic nesbírali. Kromě několika oblastí, jako je Rudý les, nejsou úrovně radiace tak vysoké, aby představovaly významné zvýšené zdravotní riziko pro návštěvníky. Hovoříme však o kratším pobytu.
Primárním zdravotním rizikem by bylo, pokud byste sebrali nějaký zdroj radioaktivity a nosili ho po dlouhou dobu blízko těla, například v kapse nebo v žaludku, píše na svém blogu Thoughtful Dane Frederik Jensen, který místo navštívil a fotografoval. Z toho důvodu také návštěvníci při odchodu procházejí skenery. Pokyny dostanete ústní, nebo si je můžete přečíst. V azbuce. Zařízení vypadá jako z 60. let.
Z místa tragédie se tak stala turistická atrakce, do které se před rokem 2022 pořádaly zájezdy. A svou cílovou skupinu si rozhodně našly, počty návštěvníků rostly každým rokem. Zda se turismus do Pripjati někdy vrátí, je dnes však nejisté.