Neolitické osídlení Skara Brae je jednou z nejlépe zachovaných skupin pravěkých domů v západní Evropě. Odkryla ho náhodná bouře a od té doby nepřestává přitahovat návštěvníky.
Skara Brae, odkrytá bouří v roce 1850, poskytuje pozoruhodný obraz života před 5 000 lety, tedy ještě před postavením Stonehenge či egyptských pyramid. Nachází se na souostroví Orkneje ve Skotsku.
Skara Brae structure 1 pic.twitter.com/WG5ak02SdS
— Orkney Uncovered (@OrkneyUncovered) June 22, 2023
Prozkoumejte tuto prehistorickou vesnici a prohlédněte si starobylé domy vybavené kamennými postelemi, komodami a sedadly. Replika domu umožňuje návštěvníkům prozkoumat jeho interiér, zatímco návštěvnické centrum nabízí prezentace na dotykové obrazovce, kvízy zaměřené na zjišťování faktů a příležitost vidět artefakty objevené během archeologických vykopávek v 70. letech 20. století.
K dispozici je kavárna a dobře zásobený obchod se suvenýry, které prodávají místně vyrobené suvenýry a řemeslné výrobky.
Nejzachovalejší neolitická vesnice severní Evropy
Neolitická vesnice Skara Brae byla objevena v zimě roku 1850. Divoké bouře strhly trávu z vysoké duny známé jako Skara Brae, vedle zálivu Skaill, a odhalily ruiny starověkých kamenných budov. Objev se ukázal být nejzachovalejší neolitickou vesnicí v severní Evropě. A tak to zůstává dodnes.
Skara Brae byla obydlena ještě před postavením egyptských pyramid a vzkvétala po staletí před tím, než začala stavba Stonehenge. Je stará asi 5000 let. Ale není to jen její stáří, co ji činí tak pozoruhodnou a důležitou. Jde o míru, do jaké se zachovala. Struktury této polopodzemní vesnice přežívají v působivém stavu. Stejně tak překvapivě i nábytek ve vesnických domech. Nikde jinde v severní Evropě nejsme schopni vidět tak bohaté důkazy o tom, jak naši vzdálení předkové skutečně žili.
Hluboký význam této pozoruhodné lokality byl oficiálně uznán v roce 1999, kdy byla zapsána na seznam UNESCO jako součást světového dědictví Srdce neolitu Orkneje.
Domy mají kamenný nábytek i ohniště
Všechny domy jsou zručně postavené z těsně přiléhajících plochých kamenných desek. Byly zasazeny do velkých hromad a propojeny krytými chodbami. Každý dům se skládal z jedné místnosti s podlahovou plochou zhruba 40 m čtverečních. Kamenný nábytek v každé místnosti zahrnoval komodu, kde byly pravděpodobně uloženy a vystaveny cenné předměty, dvě lůžka, centrálně umístěné ohniště a malé nádrže zasazené do podlahy, snad pro přípravu rybí návnady.
Artefakty: Šperky či hrací kostky, žádné zbraně
Během různých archeologických vykopávek byla objevena bohatá řada artefaktů. Zahrnují hrací kostky, ruční nástroje, keramiku a šperky (náhrdelníky, korálky, přívěsky a jehlice). Nejpozoruhodnější jsou bohatě vyřezávané kamenné předměty, snad používané při náboženských rituálech.
Vesničané byli zemědělci, lovci a rybáři, kteří byli schopni vyrábět krásné a sofistikované předměty pomocí základních technologií. Nebyly nalezeny žádné zbraně a osada nebyla na snadno bráněném místě, což naznačuje poklidný život. Většina artefaktů je nyní k vidění v návštěvnickém centru.
Konec života ve vesnici
Zdá se, že život zde skončil kolem roku 2 500 před naším letopočtem. Nikdo neví proč. Někteří tvrdí, že důvodem byla obrovská písečná bouře, jiní, že to byl pozvolnější úpadek. Jak se vesnický život chýlil ke konci, začaly na pevninských Orknejích vyrůstat nové monumenty, včetně nejdůležitější komorové hrobky v Maes Howe a působivých kamenných kruhů v Ring of Brodgar a Stenness.