Granada má okouzlující bohémskou atmosféru, která je zcela vlastní jižnímu Španělsku. Nabízí návštěvníkům mnoho zážitků, které jinde v Andalusii nezažijí. Od cikánského flamenka po starou arabskou čtvrť Albaicín.
Maurské dědictví a Alhambra
V současnosti je Granada převážně katolickým městem, jak bude zřejmé každému, kdo zavítá během týdenních velikonočních oslav. Ale 800 let, mezi 8. a koncem 15. století, byla pod muslimskou nadvládou. V roce 1492 byla nakonec jako poslední arabská pevnost jižního Španělska dobyta katolickými panovníky Ferdinandem a Isabellou.
Stále zde najdete památky z maurské doby. Největší z nich je mohutná pevnost Alhambra, která se nachází na vrcholu strmého údolí Darro. V jejím pozadí se tyčí vrcholky Sierry Nevady. Pevnost a hradby, původně pocházející z devátého století, byly v roce 1200 rozsáhle přestavěny maurským vládcem tehdejšího emirátu Granada Mohammedem ben Al-Ahmarem.
Neobvyklé růžové cihlové zdivo Alhambry (její název v arabštině znamená „růžový“) chrání interiéry spletité delikátnosti a klidné venkovní nádvoří.
Mala Folla
Granadinos, jak se místním říká, jsou v celé Andalusii známí jako náchylní k určitému druhu melancholie či špatné nálady zvané mala folla. Smysl této fráze je prakticky nemožné vyjádřit v jiném jazyce, ale pouhá znalost její existence učiní některá setkání s Granadinos srozumitelnějšími. Pokud tuto nevrlost zažijete, je pravděpodobné, že to bude jen na prchavý okamžik. Nálady Granadinos jsou jako letní bouře a pominou tak rychle, jak začnou.
Sacromonte
V Andalusii je mnoho čtvrtí, kde se zdá, že se zastavil čas. Ale žádná není tak okouzlující jako Sacromonte, původní cikánská čtvrť Granady. Vysoko na svahu nad Albaicínem mnoho místních stále žije v kropenatých bílých jeskyních vytesaných ve skále, ve kterých se dlouho do noci konají improvizovaná flamenková setkání. Jsou tu i obydlí zcela improvizovaná z kovového odpadu, dřeva a látky, v nichž rezavé vědro chráněné před zraky lidí ošoupaným starým kobercem často přechází do koupelny. Pohled, který neuvidíte v žádném jiném větším jihošpanělském městě.
💃Breathe the culture and magic of Flamenco in Granada with https://t.co/qKfEKCLE1w 🎶
— Walk In Granada (@walkingranada) November 4, 2021
⠀#walkingranada ⠀#Flamenco #flamenconomía #cuevasdelsacromonte #sacromonte #Andalucia pic.twitter.com/dodrEPwlv6
Flamenko v cikánských jeskyních
Flamenko je součástí každodenního života v Sacromonte. Je to způsob bytí i komplexní a náročná forma umění. Chcete-li zažít hudbu samotnou v jedinečném prostředí, zamiřte do jednoho z malých barů nebo divadel umístěných v jeskyních vytesaných do svahu, které nabízejí noční představení.
Tyto jeskyně jen zřídka usadí více než 30 lidí, namačkaných kolem centrální části podlahy, na které pravděpodobně uvidíte nejsyrovější a nejvášnivější flamenko dostupné ve městě. Granadinos jsou hrdí na své flamenkové dědictví a rádi znevažují nárok jiných slavných měst, zejména andaluského hlavního města Sevilly, na podobný rodokmen.
Albaicín
Zeptejte se kteréhokoli místního, do které čtvrti byste měli zamířit po příjezdu do Granady. Téměř jistě vás nasměrují na kopec do staré arabské čtvrti města: špinavého, krásného a jedinečného Albaicínu.
Tato síť klikatých dlážděných uliček, obílených starých domů a jasmínem vonících náměstí stojí na svahu na druhé straně řeky Darro od Alhambry. Jedním z potěšení je letmý výhled na velkou arabskou pevnost a Sierra Nevadu mezi hustě namačkanými domy a z mnoha krásných náměstí. Panoramatický výhled z jeho nejoblíbenějšího náměstí Mirador San Nicolás je jedním z nejlepších ve městě.
Tapas
Když se zastavíte na své první pivo nebo sklenku vína v Granadě, můžete si všimnout něčeho zvláštního. Talíř některé z místních kulinářských specialit dorazí s vaším nápojem, bez vyzvání. A jak se ukáže po obdržení účtu, zcela zdarma. Granadská tapas scéna je legendární po celém Španělsku a je jedním z důvodů, proč je město tak oblíbené.
Ať už se jedná o prskající malý terakotový hrnec s pikantními krevetami, lahodný masový guláš podávaný s kousky rustikálního chleba, křupavou smaženou rybou nebo paellu, všechna tapas jídla v Granadě se doplňují s nealkoholickými nápoji, pivem a vínem. V některých barech jsou porce skoro stejně velké jako hlavní jídlo, to znamená, že v Granadě existuje něco jako oběd zdarma. A večeře zdarma, když na to přijde.