Hřbitovy na většinu lidí působí ponuře. Tento jeden ve Skotsku je však přímo strašidelný. Říká se, že se zde odehrává mnoho paranormálních jevů. Inspirovala se zde i autorka Harryho Pottera.
Hřbitovy jsou odjakživa místa opředená tajemstvím, ale některé jsou mnohem děsivější než jiné. Hřbitov Greyfriars Kirkyard ve skotském Edinburghu je podle serveru EnVols považován za nejstrašidelnější hřbitov na světě. Díky své hrůzné minulosti a četným hlášením o paranormálních jevech přitahuje milovníky historie i hledače vzrušení. Odvážíte se tam vydat?
So much amazing history at Greyfriars Kirkyard in Edinburgh! pic.twitter.com/jSxNqWgEMe
— Alice Loxton (@history_alice) September 3, 2023
Historie plná utrpení
Hřbitov Greyfriars Kirkyard slouží jako pohřebiště od 16. století. Jeho skutečné počátky však sahají až do 15. století, kdy Jakub I. Skotský udělil pozemek františkánskému klášteru. Právě zde bylo uvězněno mnoho Covenantů, příslušníků náboženského a politického hnutí ve Skotsku 17. století. Důvod? Z velké části se zde zasazovali o rozvoj presbyteriánství a chtěli z něj učinit formu vlády z vůle lidu, která byla v opozici k episkopalismu.
George Mackenzie, zástupce krále Karla II. ve Skotsku, byl zodpovědný za politiku pronásledování Covenantů, což mu vyneslo přezdívku Krvavý Mackenzie. Po vzpouře v roce 1679 provedl řadu poprav a zavřel je do opevněné části jižně od hřbitova Greyfriars. Životní podmínky ve vězení byly tak strašné, že z 1 200 vězňů jich o čtyři měsíce později žilo už jen 257. Ti, kteří byli ušetřeni popravy, byli posláni k převozu po moři do amerických kolonií.
Proč je to právě tento nejstrašidelnější hřbitov na světě?
Po své smrti v roce 1691 byl Mackenzie pohřben v mauzoleu uvnitř hřbitova. Podle legendy se jedné noci v roce 1999 do místa jeho posledního odpočinku, Černého mauzolea, vloupal bezdomovec, který hledal místo na spaní. Údajně se propadl podlahou i spolu s rakví. A právě toto malé neštěstí mohlo ducha George MacKenzieho osvobodit.
Od té doby mnoho návštěvníků hlásilo zvláštní pozorování, když se blížili k jeho hrobu: pocity neklidu, nevysvětlitelné škrábance, modřiny, popáleniny, a dokonce neviditelné útoky. Těmto podivným projevům se začalo přezdívat „Mackenzieho poltergeist“. Podle skotských médií The Scotsman bylo zdokumentováno až 450 útoků.
Hřbitov s mnoha obyvateli
I když je příběh George Mackenzieho hlavním důvodem slávy hřbitova, není zdaleka jediným neklidným duchem, který zde přebývá. Na hřbitově Greyfriars Kirkyard se totiž nachází 500 000 těl. A mezi všemi těmito zesnulými je i hrob s dnes již nechvalně známým jménem: Thomas Riddell. Fanoušci ságy o Harrym Potterovi v tomto jménu poznají postavu Toma Riddlea, známějšího jako lord Voldemort… Zvláště proto, že právě v této vesnici napsala J. K. Rowlingová první řádky svého bestselleru.
Světoznámá autorka sice popřela, že by se tímto pohřebištěm inspirovala, přesto však každoročně přitahuje velké množství návštěvníků, kteří jsou přesvědčeni, že právě toto místo mělo na svět Harryho Pottera zásadní vliv.
Vaši pozornost může upoutat i další obyvatel: Bobby, malý pes s dojemným příběhem. Když jeho pán zemřel, hlídal tento skye teriér jeho hrob celých čtrnáct let. Po smrti samotného psíka byl v roce 1872 pohřben vedle svého milovaného pána. Později byl na jeho počest vztyčen bronzový náhrobek s jeho podobiznou a epitafem: „Jeho věrnost a oddanost budiž nám všem poučením.“