Protestující proti turistům ve Španělsku se údajně uchylují k novým technikám, aby odradili návštěvníky. Schránky na klíče od krátkodobých pronájmů nemovitostí někdo potírá výkaly. Informoval o tom server Euronews.
Podle španělského deníku ABC se terčem útoku stalo několik bytů v andaluském hlavním městě Seville, kde byly skříňky se zámky a klíči zasypány hnědým hnojem.
Incidenty se časově shodují s novým návrhem starosty města na omezení licencí pro krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Podle návrhu by turistické byty měly tvořit maximálně 10 procent z celkového počtu ubytovacích kapacit v určitých oblastech.
😳Boicotean con excrementos candados de pisos turísticos del entorno de la Alameda. Coincide con el debate abierto en la ciudad sobre la limitación de los mismos propuesta por el gobierno de José Luis Sanz y que el PSOE de momento no apoya https://t.co/qURgl0fhd9
— ABC de Sevilla (@abcdesevilla) July 15, 2024
Někteří se však domnívají, že navrhovaná omezení nejdou dostatečně daleko. Hlavní opoziční strana PSOE z tohoto důvodu návrh zákona blokuje, uvádí Euronews.
Podpora pro omezení turistických apartmánů v Seville roste
Odpor veřejnosti proti turistickým bytům ve městě roste. Koncem minulého měsíce se v Seville sešly stovky místních obyvatel, kteří požadovali ukončení vydávání licencí pro Airbnb.
Nekontrolovaný nárůst turistického ubytování zvyšuje nájmy v centru města a vytlačuje místní obyvatele. To se týká zejména rušné čtvrti Alameda, kde se údajně nacházely exkrementy pomazané zamčené skříňky.
Na snímku připojeném ke zprávě ABC je vidět skříňka připevněná k okennímu zábradlí, jejíž kryt s kódem kombinace je potřísněn něčím, co vypadá jako psí výkaly. Schránky používají majitelé bytů k bezpečnému uložení klíčů, ke kterým se pak hosté mohou dostat samostatně pomocí odemykacího kódu.
V dalších španělských městech místní také bojují proti turistům
Sevilla není jediným španělským městem, které se potýká s nadměrným turistickým ruchem. Barcelona zažila v posledních týdnech obrovské protesty proti masovému turismu, které s sebou přinesly i zákroky místních obyvatel, kteří stříkají na návštěvníky vodními pistolemi.
Katalánské hlavní město nedávno oznámilo, že do roku 2028 plánuje zrušit všechny rekreační apartmány.
Jinde ve Španělsku, například v Palmě, Malaze a Valencii, byla zavedena pravidla, která mají pomoci regulovat počet turistů. Včetně turistických daní a omezení počtu rekreačních pronájmů.
Navzdory těmto opatřením statistiky španělské vlády ukazují, že počet turistických apartmánů se za poslední rok zvýšil o devět procent. Nyní je jich registrováno více než 340 000.
Jen mě napadá, až vyženou ty turisty, z čeho tam budou ti místní žít?
Obvykle nemají nic proti normálním, slušným turistům z hotelů a penzionů, ale vadí jim nevychovaná, sprostá, smradlavá, zchlastaná a zfetovaná (britská, německá a holandská) lůza, využívající ubytování přes Airbnb.